Ožiljci – trajni podsjetnici
Ožiljak nastaje kroz prirodan proces zacjeljivanja rane. Normalna je reakcija kože na traumatsko pucanje njezine strukture ili zarezivanje prilikom kirurškog zahvata. Izgled ožiljka ovisi o mnogim čimbenicima, poput:
- zahvaćenog dijela tijela (debljini kože)
- dubini rane
- starosti kože
- cirkulaciji
- vještini kirurga
- higijenskim navikama
- njezi i zaštiti ožiljka.
Ožiljci od operacije ili rane
Najvažnije je prepoznati pravo vrijeme za liječenje ožiljka. To je upravo onaj trenutak kada je rana u potpunosti zacijelila, krastica je skoro otpala i nigdje ne curi. U slučaju kirurških zahvata, taj trenutak je nakon vađenja šavova. Ako niste sigurni u potpuno cijeljenje rane, savjetujte se sa svojim liječnikom. Od tog trenutka započinje stvaranje ožiljka, kao i prevencija kompliciranih, ružnih ožiljaka.
Prevencija i liječenje ožiljka
Nakon što ste završili s previjanjem rane dezinficijensima, kompresama i zavojima, nakon što su vam izvađeni kirurški šavovi i utvrđeno da je rana zacijeljena, potrebno je što prije zalijepiti ljepljive trake (Steri-Strip, Omnistrip). Jednu traku zalijepite po dužini rane, a ostale trakice okomito na ranu, barem 2 cm od ruba. Sada vaša rana izgleda kao da je dobila patentni zatvarač. Upravo ove trakice smanjuju napetost mladog ožiljka i njegovu sklonost širenju.
U ovoj početnoj fazi, ožiljkasto tkivo ima nizak postotak elastina i kolagena u svojoj strukturi. Nakon 7 dana, nezreli ožiljak ima manje od 20% 'građevnog materijala' za sprječavanje razmicanja kože. Zbog toga se ne preporučuje prerano uklanjanje kirurških šavova.
Ako se šavovi skinu prije potpunog cijeljenja rane, točkaste rupice od uboda kirurškog konca bit će manje vidljive, ali postoji velika šansa da se rana ponovno otvori i ostane još ružniji ožiljak. Ljepljive trakice su zamjena za flaster i preko njih ne treba stavljati dodatnu zaštitu. Možete se normalno tuširati i prati ozlijeđene dijelove tijela jer rane vole sapun, zrak i povoljne utjecaje iz okoline.
Ako se osjećate sigurnije, možete preko njih zalijepiti kirurške flastere. Izbjegavajte teže fizičke napore u fazi nezrelog ožiljka, posebno istezanje ozlijeđenog mjesta, jer trakice ne mogu dovoljno zaštititi ožiljak od jačeg rastezanja. Ljepljive trakice mijenjajte po potrebi i držite ih 2-3 tjedna, a kod većih ožiljaka i duže.
Nakon skidanja ljepljivih traka, slijedi njega ožiljka. Ova faza je izuzetno važna i zahtijeva dodatno strpljenje i ljubav prema vlastitom tijelu.
Svatko od nas ima barem jedan ožiljak. Različiti dijelovi tijela mogu imati različite ožiljke. Ipak, najgori su hipertrofirani i keloidni ožiljci jer, osim što izgledaju ružno, mogu preći u patološka stanja poput upale i karcinoma. Komplikacije ožiljaka češće su u dječjoj dobi zbog izraženije aktivnosti mlade kože i čestog ozljeđivanja.
Najbolji način za sprječavanje komplikacija su silikonske pločice (Dermatix) i gelovi. Statistički uspjeh ovakvih tretmana nije u potpunosti razjašnjen. Pretpostavlja se da se ispod silikonskih preparata stvara posebna atmosfera vlage i topline koja pogoduje regeneraciji kože. Pločice se drže zalijepljene 8 sati dnevno i mogu se višekratno koristiti. Uz pločice se savjetuju silikonski gelovi koje možete koristiti samostalno kod manjih ožiljaka ili uz pločice. Upotreba silikonskih preparata preporučuje se minimalno 4 mjeseca.
Samomasaža ožiljaka ima značajan psihološki utjecaj na njihovo prihvaćanje, nudeći novi način rada na sebi, svom zdravlju i ljepoti. Postoje specijalne formulacije za obnovu kože, posebno za svježe ožiljke, poput Contractubex gela, Cicaplast gela i Epithelial AH gela.
Kad vam dosade gelovi, masirajte svoje ožiljke kremama na prirodnoj bazi poput onih s uljem boreča, aloe verom, dekspantenolom, ureom, vitaminom E i hijaluronom. Ožiljci obožavaju prirodna ulja poput bademovog, ulja divlje ruže, jojobe i nevena. Briga o ožiljku neka bude poticaj njezi cijelog tijela, kako iz vani tako i preparatima koji jačaju kožu iznutra. Naglašavam važnost zaštite ožiljaka od sunčevog UV zračenja s visokim SPF faktorom. Jedino predanom brigom i trudom možemo svjedočiti nevjerojatnoj sposobnosti kože da se u potpunosti obnovi. Njegovani i zaštićeni ožiljci bit će u razini kože, identični boji puti, tanki i jedva primjetni.
Ponovimo:
Maskiranje ožiljaka
Na našem tržištu nude se dekorativni preparati za uljepšavanje, šminkanje i prekrivanje ožiljaka. Crvene ožiljke prvo neutralizirajte zelenim korektorom. Slijedi nanošenje kremastih ili fluidnih pudera nježno tapkajući po ožiljku. Postoje specijalne kolekcije dekorativne kozmetike za prekrivanje ožiljaka na licu i tijelu (npr. Coverderm). Možete koristiti bilo koji tekući puder s dobrim prekrivanjem. Nakon make-upa, fiksirajte uljepšani izgled termalnom vodom i sačekajte da se posuši. Preduvjet za dobar make-up na ožiljku je dobra njega ožiljka uz ispravno izabranu nijansu tekućeg pudera. Preporučuje se izabrati nijansu koja je nešto svjetlija od boje vaše kože. Navedeni proizvodi trebaju imati što veći faktor zaštite od sunčevog zračenja.
Ožiljci od akni
Akne su upalna bolest kože i trebaju se liječiti u samom začetku jer se mogu proširiti po cijelom licu, leđima, prsima i rukama. Zbog loše njege i zaštite aknetične kože mogu ostati hiperpigmentirani krateri na licu za cijeli život. Redovitom i ispravnom njegom ovako reaktivne kože, uporabom protuupalnih dermokozmetičkih preparata poput pilinga, tonika, maski te dnevne i noćne njege, možemo prevenirati stvaranje i izgled ožiljaka. Jednako je važna i zaštita od sunčevog zračenja jer UV zrake produbljuju ožiljke, pojačavaju upalu, izgore kožu i potamne ožiljke. Oni koji nisu imali dovoljno sreće i znanja zbog čega im je lice izbrazdano ožiljcima od akni i prepuno proširenih pora trebaju viši stupanj stručnosti, jer dermatolozi i plastični kirurzi imaju metode za njihovo popunjavanje i vizualno uklanjanje.
Ožiljci od carskog reza
Zbog dubine ožiljka od carskog reza, načina šivanja maternice, pozicioniranja i vrste šavova, potrebna je dodatna briga o ovom zahtjevnom ožiljku. Činjenica koja odmaranje povezuje s regeneriranjem cijeloga tijela, bezuvjetno nalaže duže razdoblje relaksacije iza carskog reza. Rana se mora redovito dezinficirati i previjati. Briga o bebi zahtijeva potpunu okupaciju rodilje, koja često teško pronalazi vrijeme za odmaranje, zdravu prehranu, unos tekućine i tretiranje ožiljka.
U slučaju oticanja i jačeg crvenila u području carskog reza potrebno je hitno kontaktirati liječnika. Primijenite tretman ožiljka, kako smo već naveli, nakon potpunog zacjeljivanja rane. Carski rez se danas često pozicionira ispod razine gaćica, tzv. bikini friendly rez. Ponekad se mogu, s vremenom, pojaviti prilično neugledni nabori kože u zoni ožiljka, posebno nakon carskog reza u blizanačkoj trudnoći. Tijekom menopauze ovi ožiljci mogu se mijenjati jer svaka hormonalna aktivnost na njih utječe, što mnoge žene mogu osjetiti za vrijeme mjesečnice ili ovulacije. Ne brinite ni u slučaju starog, zadebljanog, hipertrofičnog ili keloidnog ožiljka, jer se laserom, injekcijama s lijekovima ili plastičnom operacijom mogu postići značajna poboljšanja.
Ožiljak iza operacije štitne žlijezde
Bolesti štitne žlijezde mogu dovesti do kirurškog uklanjanja dijela ili cijele štitne žlijezde i okolnih limfnih čvorova. Nakon zahvata, u pravilu, ostaje mali ožiljak, ali to nikako ne znači da treba biti bezbrižan. Područje vrata prekriveno je brojnim fascijama, mišićima, živcima i krvnim žilama. Prilikom zatezanja kože, kao kod ožiljka, stvara se fibrozno tkivo koje s vremenom može uzrokovati bol ili nelagodu. Tkivo se skraćuje i zateže ostala tkiva, što može dovesti do:
- poremećaja cirkulacije
- oštećenja živaca
- smanjenja mišićne mase
- stvaranja priraslica i kontraktura.
Zbog toga je kod svih većih ožiljaka, poput onih na licu, prsima, trbuhu i leđima, neophodna fizikalna terapija, posebno nakon operacije štitne žlijezde. Fizijatri i terapeuti prvo procjenjuju blokiranost i sposobnost relaksacije zahvaćenih površina kože i tkiva. Terapija uključuje i edukaciju o kratkim manualnim, masažnim tehnikama i vježbama koje je poželjno provoditi kod kuće što duže, ako ne i zauvijek. Nikako ne odgađajte odlazak na fizikalnu terapiju jer je naše tijelo jedinstvena cjelina, i svaka promjena, poput malog reza, može ozbiljno narušiti njegov sklad i cjelokupno zdravlje.
Vjekoslava Šupraha, mag. pharm.
Izvori:
- https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/19729/Oziljci-i-keloidi.html
- O'Brien L, Jones DJ. Sloj silikonskog gela za prevenciju i liječenje hipertrofičnih i keloidnih ožiljaka. Cochrane baza podataka sustavnih pregleda 2013., broj 9. Čl. br.: CD003826. DOI: 10.1002/14651858.CD003826.pub3
- Liu, Lin i sur. “Prevalencija i čimbenici rizika ožiljaka od akni u bolesnika s acne vulgaris.” Istraživanje i tehnologija kože : službeni časopis Međunarodnog društva za bio-inžinjering i kožu (ISBS) [i] Međunarodnog društva za digitalno oslikavanje kože (ISDIS) [i] Međunarodnog društva za oslikavanje kože (ISSI) sv. 29,6 (2023): e13386. doi:10.1111/srt.13386
- https://www.eau-thermale-avene.com.hr/tvoja-koza/masna-koza-s-nepravilnostima-ili-sklona-aknama/sto-je-to-koza-sklona-aknama/oziljci-od-akni/kako-se-rijesiti-oziljaka-od-akni