Što su to akne, koji tipovi akni postoje, koji su simptomi, uzroci i kako ih liječiti
Akne su patologija kože koja nastaje kada se pore začepe zbog nakupljanja sebuma i mrtvih stanica kože. Ovo stanje najčešće obuhvaća područje lica, torza i leđa te pogađa svaku četvrtu osobu.
Akne može uzrokovati više čimbenika:
- Lojne žlijezde proizvode previše sebuma koji je nekvalitetan i gust
- Razlikujemo „hiperseboreju“ koja predstavlja prekomjernu proizvodnju sebuma i „diseboreju“ koja predstavlja proizvodnju nekvalitetnog sebuma. Za razliku od zdravog sebuma, nekvalitetni sebum ima manjak vitamina E i zbog toga lakše i brže oksidira i postaje gust.
- Tendencija zadebljanja kože kroz proces hiperkeratinizacije
- Koža se manje ljušti zbog čega zadeblja, što začepljuje pore koje nisu prohodne i sebum više ne može normalno prolaziti kroz njih.
- Pore ne mogu pravilno lučiti sebum zbog čega on ostaje „zarobljen“ ispod površine kože
- U ovom slučaju nastaju miteseri, kao otvoreni komedoni crne boje. Oni su crne boje jer sebum oksidira i zbog toga promijeni boju.
- Razvoj bakterije u pilosebacealnom folikulu
- Nakupljeni sebum je idealno mjesto za razvijanje bakterije koja je odgovorna za akne (Cutibacterium acnes). Dolazi do upalnog stadija i nastaje zatvoreni komedon, odnosno crvena i bolna akna.
Neupalni oblici akni su komedoni koji mogu biti otvoreni (miteseri) i zatvoreni. Oni se mogu upaliti pa nakon njih po jačini upale od najmanje do najveće nastaju papule, pustule, nodule i ciste.
- Miteseri – otvoreni komedoni koji nastaju zbog nakupina sebuma, mrtvih stanica kože, melanina i keratina. Oni proširuju poru i omogućuju sebumu da se nastani u njoj, oksidira i zbog toga pocrni.
- Zatvoreni komedoni – bijeli prištići koji nastaju zbog razvijanja bakterije Cutibacterium acnes u nakupljenom sebumu u pori.
- Papule – upalne lezije ili crveni prištići koji su osjetljivi i bolni na dodir.
- Pustule – upalne lezije koje imaju bijeli vrh, za razliku od papula, jer su ispunjene gnojem.
- Nodule – teški oblik akni koji je popraćen upalom koja se razvija ispod kože. Nisu ispunjene gnojem, no vrlo su tvrde na dodir.
- Ciste – još jedan teški oblik upalnih akni kod kojeg je prisutan gnoj. One su na dodir mekše od nodula, no jako su bolne i neugodne.
Danas postoji mnogo dermokozmetičkih proizvoda bez recepta koji mogu pomoći u borbi protiv akni, no ukoliko vam oni ne pomažu obavezno posjetite dermatologa koji će vam prepisati adekvatnu terapiju i prilagoditi ju vašim potrebama i stadiju akni. Budite ustrajni i strpljivi jer je koži potrebno minimalno 28 dana kako bi usvojila novu njegu i pokazala prve rezultate.
Laboratorij BIODERMA je kod akni u pitanje doveo učinkovitost i toleranciju. Istraživanja su pokazala da proizvodi za njegu kože sklone aknama nemaju oboje, nego da se dijele na one učinkovite i one koji ne izazivaju iritacije za kožu. Međutim, koža sklona nepravilnostima zaslužuje oboje i tome se BIODERMA posvetila kada je formulirala svoju najnoviju inovaciju u Sébium liniji – Sébium Kerato+.
Sébium Kerato+ je aktivna gel krema koja garantira visoku učinkovitost i visoku toleranciju za kožu sklonu aknama. Danas, po prvi put, osobe s aknama ne moraju birati između učinkovitosti i tolerancije. Ovaj proizvod je formuliran u suradnji s dermatolozima kako bi osigurao maksimalnu keratolitičku učinkovitost kroz dva aktivna sastojka (1,8% salicina kiselina i 10% ester jabučne kiseline) koja djeluju na i ispod površine kože, a da pritom maksimalno zaštiti kožu od iritacija i suhoće koje izazivaju takvi aktivni sastojci.
Prvi vidljivi rezultati su prisutni već nakon 2 dana korištenja*:
- -19% intenzitet prištića,
- -20% ožiljci
- +23% homogenosti kože
- 97% visoka tolerancija
*Klinička studija kroz monoterapiju na 30 ispitanika s blagim do umjerenim aknama, 2021.
Drugi BIODERMA potpis unutar Sébium linije je svakako Fluidactiv™ patent koji djeluje na kvalitetu sebuma. Ovaj patent nadopunjuje djelovanje keratolitičkih sastojaka na način da sprječava sebum od zgrušnjavanja i oksidiranja, čime sprječava začepljenje pora i stvaranje novih nepravilnosti.
Koža sklona aknama sada ima ekobiološku njegu koja poštuje njezinu ravnotežu, trajno.
Manje akni, više tolerancije!