Kako prepoznati suhu kožu?
Suha koža česta je pojava koju karakterizira hrapavost i zategnutost pa čak i crvenilo, ljuskanje i svrbež. Najčešće pogađa djecu i starije, a više problema imaju žene nego muškarci. U praksi se vrlo često izjednačuju pojmovi suhe i dehidrirane kože.
Ipak, koža je vrlo često i suha i dehidrirana jer nedostatak lipida dovodi do gubitka vlažnosti. Problem suhe kože je izraženiji zimi, ali velik broj ljudi ima suhu kožu tijekom cijele godine. Koža na licu jedan je od najvažnijih dijelova našeg tijela i potrebna joj je posebna pozornost.
Simptomi suhoće najčešće se pojavljuju na:
- obrazima
- donjoj čeljusti
- oko očiju.
Uzroci nastanka suhe kože
1. Vremenski uvjeti
Zimi je koža suočena s brojnim vanjskim faktorima koji mogu utjecati na njezinu hidrataciju i zdravlje. Glavni uzročnici isušivanja kože tijekom zimskih mjeseci:
- Hladnoća: Tijekom zime, niske temperature isušuju kožu, posebno kožu lica koja je najizloženija.
- Niska vlažnost: Zimski zrak sadrži manje vlage, što doprinosi isušivanju kože.
- Vjetar: Vjetar dodatno iritira i isušuje kožu, pogotovo lice.
- Centralno grijanje: Grijani zrak u zatvorenim prostorima smanjuje vlažnost i dodatno pogoršava suhoću kože.
2. Genetski faktori
Suha koža može biti posljedica genetske predispozicije. Osobe svijetle puti sklonije su isušivanju kože od osoba tamnije puti.

3. Dob
Starenjem se zaštitna funkcija kože smanjuje, izmjena tvari u stanicama se usporava, opada elastičnost, koža postaje tanja i gubi sposobnost zadržavanja vlage.
4. Izlaganje suncu
Dugotrajno izlaganje suncu također izaziva gubitak vlažnosti i isušivanje kože. UV zračenje oštećuje kolagenska i elastična vlakna u koži što dovodi do prijevremenog starenja (fotostarenja).
5. Kupanje i tuširanje u vrućoj vodi
Duge kupke i vruća voda uklanjaju lipide koji čine zaštitni sloj kože pa dolazi do isušivanja.
6. Agresivna sredstva za pranje
Osim nečistoća, jaki sapuni s kože uklanjaju i prirodnu masnoću koja je štiti.
7. Hormonski faktori
Promjene razine hormona tijekom trudnoće i menopauze dovode do isušivanja kože.
8. Lijekovi
Neki lijekovi pospješuju dehidraciju i suhoću kože kao npr. diuretici, lijekovi za snižavanje kolesterola, neki antihistaminici, retinoidi i kortikosteroidi.
9. Neke bolesti
Suhoća kože je česta kod nekih bolesti kao što su:
- dijabetes
- bolesti bubrega
- hipotireoidizam
- psorijaza
- atopijski dermatitis
10. Neadekvatna prehrana
Manjak hranjivih tvari, vitamina i nezasićenih masnih kiselina u prehrani mogu dovesti do suhe kože.
Savjeti za osobe koje imaju suhu kožu lica:
Izbjegavajte vanjske uzročnike suhe kože. Izbjegavajte boravak na otvorenom za vrijeme jako hladnog i vrućeg vremena. Ako je moguće, koristite ovlaživač zraka u zatvorenom prostoru kada je uključeno grijanje. Umjesto dugih i vrućih kupki odlučite se za kratko tuširanje toplom vodom. Umivajte se isključivo hladnom ili mlakom vodom.
1. Koristite blaga sredstva za čišćenje kože
Blago čišćenje lica posebno je važno jer korištenje neprikladnih preparata na bazi sapuna pogoršavaju stanje suhe kože. Koristite preparate za čišćenje koji su djelotvorni, ali dovoljno blagi da ne uklone prirodne lipide s kože. Poželjno je da su obogaćeni prirodnim ovlaživačima kože kako bi se već u procesu čišćenja počelo s obnavljanjem površinskog hidrolipidnog sloja.
To mogu biti:
- kruti ili tekući sindeti
- mlijeka za čišćenje
- micelarne otopine.
Jednom tjedno se preporučuje napraviti nježni piling koji će ukloniti odumrle stanice i ljuskice i omogućiti bolje prodiranje aktivnih sastojaka krema.

2. Redovito nanosite emolijentne kreme
Emolijens ili ovlaživač je lokalni pripravak koji sprječava isušivanje kože i pomaže u održavanju njezine vlažnosti. Emolijensi mogu sadržavati okluzive i humektanse.
Okluzivne supstancije na koži stvaraju tanak nepropusni film i tako sprečavaju gubitak vode iz kože. To su:
- vazelin
- lanolin
- parafin
- skvaleni
- razna ulja.
Humektansi na sebe vežu vodu i tako koži osiguravaju vlagu. Najčešći humektansi su:
- glicerol
- sorbitol
- hijaluronska kiselina
- urea
- laktati
Napredni emolijensi sadrže i tvari koje potiču obnovu kože. Suha koža lica je vrlo često i osjetljiva pa se preporučuje koristiti preparate koji ne sadrže parfeme, boje i parabene koji mogu izazvati iritacije.
3. Zaštitite se od sunca
Odaberite preparat za zaštitu od sunca namijenjen suhoj koži koji uz prikladan faktor zaštite od sunca (SPF) sadrži i hidratantne tvari.

4. Nahranite kožu iznutra
Raznolika i uravnotežena prehrana bogata voćem, povrćem, ribom i cjelovitim žitaricama ima važnu ulogu za zdravlje i ljepotu kože. Osim toga i dodaci prehrani su korisna pomoć i mogu značajno poboljšati stanje suhe kože. Nemojte zaboraviti da je za održavanje zdravlja kože potrebna i dostatna hidratacija cijelog organizma.
Vesna Poljak, mag.pharm.