Povremena žgaravica nije opasna, no kronična može biti simptom ozbiljnih tegoba. Žgaravicu može izazvati prekomjerna količina hrane u želucu (prejedanje), prevelik pritisak na želudac (gojaznost, trudnoća), stres, a jedan od čimbenika koji najviše potiču pojavu žgaravice je i pušenje.
Simptomi
Glavni simptomi žgaravice: žarenje u prsima iza prsne kosti koje se javlja nakon obroka i traje nekoliko minuta, bol u prsima, osobito nakon saginjanja ili kad legnete, pečenje ili žarenje u grlu, pojava gorke ili slane tekućine u grlu, podrigivanje. Simptomi gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB) nastaju vraćanjem sadržaja želuca i dvanaesnika u jednjak, usta i dišne putove. Bolesnici osjećaju žgaravicu, odnosno žarenje, pečenje, bol ili neugodu neposredno ispod i iza prsne kosti zbog izlaganja sluznice jednjaka želučanoj kiselini. Može se javiti i bol pri gutanju, mučnina, smetnje sna, upala jednjaka, a u težim oblicima i erozija sluznice. Liječi se smanjenjem kiselog sadržaja želuca.
Alginati
Alginati su tvari prirodnog porijekla, polimeri prirodnih polisaharida izoliranih iz smeđih algi koje žive isključivo u sjevernim morima. Uporaba alginata u liječenju gastroezofagealne refluksne bolesti traje dulje od 35 godina. Alginati djeluju tako što stvaraju fizičku barijeru na kiselinskom sloju koji se formira povrh želučanog sadržaja nakon obroka. Malena količina antacida nužna je za mehanizam djelovanja.
Alginati u kontaktu s bilo kojom kiselinom, uključujući želučanu, prelaze u strukturu viskoznog gela niske gustoće s pH=7. Promjena strukture događa se vrlo brzo (slika 1). Ova promjena pH dovodi do aktivacije karbonata koji počinju oslobađati plin ugljični dioksid. Ugljični dioksid zajedno s alginatnim gelom čini gel lakši od okolnog želučanog sadržaja (slika 2) pa gel pluta na sadržaju i formira čep koji predstavlja fizičku barijeru koja sprječava refluks (povratak) želučanog sadržaja u jednjak (slika 3). Dodatno, prisutnost antacidnih kationa osnažuje strukturu gela.
Prednosti korištenja alginata
Glavne prednosti alginata: nemaju sistemsku apsorpciju, imaju povoljan sigurnosni profil, djelovanje je iznimno brzo i imaju dugotrajan učinak kada se primjenjuju nakon obroka (cca. četiri sata). Alginati se navode kao idealan lijek za početak liječenja refluksa u trudnica zbog kombinacije učinka i manjka nuspojava. Dokazana je učinkovitost primjene u usporedbi s antacidima, inhibitorima protonske pumpe i H2 blokatorima, dokazana je sigurnost primjene u posebnim populacijama kao što su novorođenčad, trudnice i starije osobe (ipak je potreban savjet liječnika za trudnice, dojilje i djecu mlađu od 12 godina).
Pogodni su za kombiniranje s drugim lijekovima (inhibitorima protonske pumpe).
Antirefluksna oralna suspenzija
Sastav: kombinacija natrijevog alginata i antacida, natrijevog i kalcijevog karbonata i natrijevog bikarbonata.
Djelovanje: brzo i učinkovito mehanički sprječava povratak želučanog soka u jednjak.
Namjena: smanjuje simptome poput žgaravice, žgaravice tijekom trudnoće, vraćanja kiseline iz
želuca u jednjak, probavnih smetnji, kašlja i nadražaja grla i ždrijela.
Doziranje i način primjene: odrasli i djeca starija od 12 godina uzimaju jednu do dvije vrećice direktno u usta, nakon glavnog obroka i prije spavanja. Nije potrebno otopiti. Prije uporabe vrećicu protresti.
- trenutačno olakšanje i dugotrajno djelovanje
- praktična primjena - jedini tekući alginat u obliku monodoza
- iznimno povoljan sigurnosni profil (nema apsorpcije)
- ne sadrži gluten, laktozu i aluminijev hidroksid
- pogodan za primjenu u trudnoći
- ugodan okus mente i likviricije
- može se kombinirati s drugim lijekovima za terapiju gastroezofagealnog refluksa