Osteoporoza je progresivna metabolička bolest kostiju karakterizirana smanjivanjem gustoće koštane mase, a ima za posljedicu povećanu sklonost prijelomima, naročito kralježaka, podlaktice i vrata bedrene kosti. Poslije menopauze gubitak može iznositi do 10% godišnje. Naročito je veliki gubitak u prvih pet do deset godina menopauze i dovodi do tzv. postmenopauzalne osteoporoze zbog sniženja razine estrogena. Kod osoba starijih od 70 godina, u više od 70%, prisutna je tzv. senilna osteoporoza kao posljedica smanjenog metabolizma kalcija u starijoj dobi i slabijeg stvaranja vitamina D.
Procjenjuje se da je osteoporoza prisutna kod svake druge žene i svakog osmog muškarca starijeg od 50 godina. Godišnje diljem svijeta oko 1,6 milijuna bolesnika zadobiva prijelom kuka, a s obzirom na starenje populacije predviđa se porast na 4,5 do 6,3 milijuna do 2050. godine. Čimbenici rizika za osteoporotične prijelome na koje ne možemo utjecati su: ženski spol, starija dob, bijela rasa i genetske predispozicije. Međutim, postoje i čimbenici rizika na koje možemo utjecati. Na obnavljanje kostiju pozitivno utječe pravilna prehrana, redovita tjelesna aktivnost i hormonalni status. Sprečavanje pojave osteoporoze započinje već u djetinjstvu pravilnom prehranom s dovoljnom količinom kalcija (mliječni proizvodi) i redovnom tjelesnom aktivnošću.
Što možemo promijeniti?
- dugotrajni niski unos kalcija, D vitamina i bjelančevina
- pušenje cigareta, prekomjerno uživanje alkohola i kave
- indeks tjelesne mase (BMI) <19
- nedostatna i neprimjerena tjelesna aktivnost
- smetnje vida i arhitektonske prepreke također doprinose učestalosti padova
5 korisnih savjeta za sprečavanje osteoporoze
1. VODITI ZDRAV NAČIN ŽIVOTA
Usvojite principe pravilne prehrane (izbjegavajte brzo spremljenu i masnu hranu, gazirana pića…)
Prestanite pušiti
Ograničite ili izbjegavajte konzumaciju alkohola
Smanjite unos kave do dvije šalice dnevno
Smanjite unos soli
2. REDOVITA, DNEVNA TJELESNA AKTIVNOST
Vježbajte umjerenim intenzitetom, u prosjeku 30 minuta dnevno, pet dana u tjednu. Osobama koje imaju umjeren ili visok rizik od prijeloma, uključujući i one s prijelomima kralježnice, potrebne su posebno propisane vježbe.
Pratite sveobuhvatni program vježbanja uključujući:
- Vježbe opterećenja
- Vježbe jačanja mišića
- Vježbe uspravnog držanja
- Vježbe održavanja ravnoteže
- Vježbe istezanja
Ako tijekom vježbanja osjetite mučninu ili primijetite zamućenje vida, otežano disanje ili pritisak u prsima, bol u vratu i prsima, brže ili nepravilne otkucaje srca (npr. palpitacije i dr.), obratite se svom liječniku.
3. IZLAGANJE SUNCU
Najveća količina vitamina D se stvara u koži pod utjecajem sunčeve svjetlosti. Kratko izlaganje sunčevim zrakama bez upotrebe zaštitnih sredstava (15 minuta, dva puta dnevno) tijekom cijelog ljeta osigurat će dovoljnu količinu vitamina D za cijelu godinu.
4. UNOS DOVOLJNIH KOLIČINA KALCIJA I VITAMINA D
Kalcij je važan za održavanje čvrstoće kostiju. Kalcij se može naći u brojnim namirnicama, uključujući mliječne proizvode, lisnato zeleno povrće, suho voće, soju, slanutak, bijeli grah, bademe, lješnjake i dr. Vitamin D je također važan za zdrave kosti i zube, jer pomaže tijelu apsorbirati kalcij. Vitamin D se može naći u jajima, mlijeku, masnoj ribi, tvrdim i mekim sirevima, goveđoj jetri, gljivama i obogaćenim proizvodima.
5. NAKON KEMOTERAPIJE SE KONZULTIRATI S LIJEČNIKOM O POTREBNIM PRETRAGAMA
Za osobe koje su prošle proces liječenja kemoterapijom poželjno je obaviti denzitometrijski pregled nakon završetka terapije. Konzultirajte se s Vašim liječnikom o potrebi za tom pretragom.