Nerijetko roditelji vide ili napipaju čvor na djetetovu vratu, u pazuhu ili preponama i ostanu zatečeni ne znajući što učiniti. Obratiti se odmah liječniku ili pričekati neko vrijeme prateći dalji tijek zbivanja?
Mjesta gdje ih možemo opipati prstima zovemo periferne regije, kao što su:
Mogu se povećati i u drugim površnim dijelovima tijela (oko lakta, na vlasištu i drugdje).
Što je limfadenopatija?
Izraz limfadenopatija znači povećanje limfnog čvora, promjenu u tvrdoći čvora ili broju limfnih čvorova.
Povećanje jednog ili više limfnih čvorova u istom području nazivamo lokalizirana limfadenopatija, a povećanje više čvorova u različitim, udaljenim dijelovima tijela nazivamo generalizirana limfadenopatija.
Lokalizirane limfadenopatije su puno češće, kod djece se obično javljaju na vratu, rjeđe u preponama i pazusima. Najčešće se u praksi susrećemo s povećanim limfnim čvorovima na vratu koji prate razna upalna stanja u području grla, uha, sinusa, upalne procese vezane uz zube, uz infekcije vlasišta i nakon uboda insekata.
Sitni limfni čvorovi u gornjim dijelovima vrata i ispred uha češće se nalaze kod djece koja imaju alergije ili neke kožne bolesti (dermatopatske limfadenopatije kod seboreje i psorijaze). Ponekad se limfadenopatija može javiti kao nuspojava dugotrajne terapije nekim lijekovima (neki antiepileptici, sulfonamidi i dr.).
Pristup djetetu s povećanim čvorom
Kod prvog pregleda djeteta s povećanim limfnim čvorom, važno je uzeti iscrpnu anamnezu, što znači evaluirati sve moguće uzroke limfadenopatije:
- prirođene i kronične bolesti djeteta
- alergijske, autoimune i kožne bolesti
- uzimanje lijekova
- kontakt s kućnim ljubimcima ili drugim životinjama
- nedavne akutne bolesti
- kirurški zahvati
Nakon anamneze slijedi klinički pregled djeteta koji uključuje opipavanje (palpaciju) limfnih čvorova u svim perifernim regijama (vrat, pazusi, prepone), pregled kože i vlasišta, orijentacijski pregled grla i zubi kod djeteta.
Posljednjih desetljeća ultrazvučni pregled limfnih čvorova postao je neizostavni dio obrade povećanog limfnog čvora, kao neinvazivna i neštetna dijagnostička metoda koja se po potrebi može ponavljati.
Kada klinički i ultrazvučni pregled nisu dovoljni za razjašnjenje uzroka i tipa limfadenopatije, može se učiniti i punkcija čvora tankom iglom pod kontrolom UZV.
Punkcija se radi samo onda kada postoji stvarna klinička indikacija za citološkom provjerom stanica u limfnom čvoru i kada očekujemo korisne informacije od citološkog nalaza.
Na temelju citološkog nalaza ponekad se može razriješiti stanje limfadenopatije, kao što je to slučaj kod gnojne upale limfnog čvora, a u većini slučajeva citološki nalaz koristi kao smjerokaz u daljoj obradi uvećanog limfnog čvora.
Razlikuju li se limfadenopatije ovisno o dobi djeteta?
Limfadenopatije dječje dobi su donekle specifične, ovisno o dobi djeteta, lokalizaciji uvećanih limfnih čvorova i njihovom broju. Kod dojenčeta otok limfnih čvorova u lijevom pazuhu i oko lijeve ključne kosti javlja se nakon BCG vaccine (besežitis) i najčešće spontano prolazi.
Prolazno povećanje limfnih čvorova može se javiti i nakon vakcine MPR- protiv ospica, rubeola i mumpsa.
Kod male djece susrećemo se s limfadenopatijom uzrokovanom bakterijom Bartonellom h. koju prenose mačke (direktno ogrebom ili indirektno putem buha koje žive u mačjoj dlaci), tzv. bolest mačjeg ogreba.
U tinejdžerskoj dobi češće se javlja infektivna mononukleoza, nekada nazvana i bolest poljupca (iako do poljupca ne mora doći) koja obično dovodi do:
- obostrane limfadenopatije na vratu (nekada i generalizirane),
- upale grla,
- povišene temperature
- ponekad uvećane slezene (splenomegalije).
Uzrokuje ju Epstein-Barr virus (EBV) koji se dokazuje serološkim pretragama.
Toksoplazmoza, bolest kod koje dolazi do povećanja limfnih čvorova na vratu, u području zatiljka ili drugdje, također može biti posredovana mačkom (jajašca parazita iz mačjeg izmeta mogu dugo opstati u vlažnom tlu). Akutna infekcija može nalikovati infektivnoj mononukleozi, a definitivna dijagnoza se postavlja na temelju nalaza serologije.
Treba li ići liječniku kod povećanog čvora u djeteta?
Većina limfadenopatija u dječjoj dobi su reaktivne prirode (posljedica nekog upalnog stanja) i prolaze spontano, obično uz dobro opće stanje djeteta.
Najčešće se u dječjoj dobi susrećemo sa sitnim, umnoženim limfnim čvorićima u području vrata koji traju dulje vrijeme bez značajnije promjene u veličini, bezbolni su, pomični pod prstima, uz dobro opće stanje djeteta i u tim slučajevima najčešće nije potrebna dalja obrada.
Uvijek kada se pojavi značajno uvećan čvor u bilo kojoj regiji tijela, bez obzira je li bolan ili nije, potreban je pregled liječnika. Pojava čvora u području donjeg dijela vrata i oko ključne kosti, zahtijeva pregled i obradu.
Limfadenopatije u dječjoj dobi su najčešće benigne prirode i prolaze spontano ili nakon antibiotske terapije.
U Poliklinici Breyer primaju djecu na pregled radi uvećanog limfnog čvora bez čekanja (isključivo uz dogovor za termin). Provode ultrazvučni pregled svih perifernih regija i po potrebi izvode citološku punkciju čvora i serološku obradu.
Piše dr. med. Draženka Ezgeta Karačić, specijalist kliničke citologije
Poliklinika Breyer, Citološka ambulanta s UZV dijagnostikom