Povišena tjelesna temperatura je simptom bolesti, ali je mogu uzrokovati i izloženost suncu, manjak tekućine u organizmu i može nastati kao reakcija organizma na cjepivo.
- Normalna tjelesna temperatura - od 36° C do 37° C mjerena pod pazuhom, odnosno do 37,5° C mjerena rektalno.
- Povišena temperatura - viša od 37,5° C mjerena pod pazuhom, odnosno viša od 38° C mjerena rektalno.
- Visoka temperatura - viša od 38,5° C mjerena pod pazuhom, odnosno 39° C mjerena rektalno. Temperatura izmjerena rektalno za 0,5° C viša je od temperature izmjerene ispod pazuha.
Mjerenje temperature
Temperaturu treba izmjeriti toplomjerom kada je dijete razdražljivo, toplije ili postoje drugi znaci koji upućuju na razvoj bolesti. U prvim godinama života najsigurnije je mjeriti rektalno. Kod starije djece se mjeri pod pazuhom (pet do deset minuta). Temperatura se može mjeriti i digitalnim toplomjerima i infracrvenim toplomjerom za uho i čelo (dvije sekunde), ali su rezultati mjerenja manje pouzdani.
Snižavanje temperature
Kada temperatura poraste iznad 38° C mjerena pod pazuhom, odnosno 38,5° C mjerena rektalno preporučuje se snižavati temperaturu. Kod djece koja su malaksala i slabo jedu i piju, povišenu tjelesnu temperaturu treba početi snižavati i prije nego li dosegne navedene vrijednosti.
Lijekovi za snižavanje temperature
Kod djece se koriste lijekovi paracetamol i ibuprofen. Kako bi lijek djelovao, važno ga je primijeniti u preporučenoj dozi u odnosu na dob i tjelesnu masu djeteta u pravilnim vremenskim intervalima. Preporučena doza paracetamola je 10 mg po kilogramu tjelesne mase svakih četiri do šest sati. Ako temperaturu nije moguće sniziti paracetamolom i kada je veća od 39° C tada se paracetamol kombinira s ibuprofenom. Preporučena ukupna doza ibuprofena je 20 - 30 mg po kilogramu tjelesne mase podijeljena u više pojedinačnih doza kroz dan.
9 korisnih savjeta kod povišene tjelesne temperature u dječjoj dobi
- Mjerenje temperature samo opipom djeteta nije sigurno
- Dijete treba lagano odjenuti, dati mu antipiretik u preporučenoj dozi, redovito mjeriti temperaturu i pratiti disanje, boju kože i stanje svijesti
- Ako postoji alergija na neke antipiretike, treba se konzultirati s liječnikom
- Kod povišene temperature i povraćanja se primjenjuje antipiretik u obliku čepića, a kod povišene temperature i dijareje upotrebljava se antipiretik u obliku sirupa
- Nakon davanja antipiretika treba sačekati 30 minuta da lijek počne djelovati i zatim kupati /tuširati dijete vodom temperature oko 37° C
- Trljanje alkoholom se ne preporučuje zbog naglog hlađenja kože i štetnih učinaka uzrokovanih prodiranjem alkohola kroz kožu i udisanjem alkoholnih para
- Dijete treba piti puno tekućine (čaj, sok, voda sobne temperature) i jesti laganu hranu
- U dječjoj dobi bolest se može naglo pogoršati kroz samo nekoliko sati i ako postoji nešto zabrinjavajuće/drugačije u ponašanju i izgledu djeteta ne treba odgađati posjet liječniku, kao niti kod djece s povišenom temperaturom mlađe od tri mjeseca, dehidracije, kod napada konvulzija, otežanog disanja, stalne pospanosti, temperature više od 40° C. Tijekom transporta dijete ne treba utopljavati.
- Kod kuće treba imati antipiretik i prije nego li se dijete razboli
Magistar Pablo savjetuje: