B-kompleks – vitamini bez kojih ne možemo stvarati energiju
Vitamine B kompleksa čini osam vrsta vitamina:
- tiamin (B1)
- riboflavin (B2)
- niacin (B3)
- pantotenska kiselina (B5)
- piridoksin (B6)
- biotin (B7)
- folat (B9) poznat i kao folna kiselina
- kobalamin (B12).
Vitamini B imaju izravan utjecaj na razinu tjelesne energije, rad mozga i metabolizam svih stanica u tijelu. Nedostatak vitamina B može se dogoditi radi neuravnotežene prehrane siromašne cjelovitim žitaricama, kao i radi prekomjerne konzumacije alkohola, raznih lijekova ili pak bolesti crijeva i probavnog sustava. Ako se dogodi nedostatak vitamina B, mogu se pojaviti različiti simptomi kao što su utrnuća, grčevi, slaba pokretljivost i funkcija mišića te psihoza, srčani i moždani udar. Ako nedostaje vitamina B, taj će se nedostatak primijetiti i na koži, kosi i noktima koji gube na cjelovitom integritetu, izgledu i funkciji, a mogu se vidjeti i promjene na krvnoj slici.
Lijekovi koji mogu smanjiti resorpciju vitamina B su:
- penicilamin
- kortikosteroidi
- hidralazin
- izoniazid
- lijekovi protiv epilepsije
- sulfasalazin
- metotreksata
- trimetoprim-sulfametoksazol
- fenitoin.
Povećana vjerojatnost nedostatka vitamina B12 povećava se dugotrajnom primjenom antidepresiva i antibiotika, antacida, inhibitora protonske pumpe i metformina, lijeka za šećernu bolest. Uzimate li neke od navedenih lijekova, magistar farmacije u ljekarni može vam preporučiti koje količine vitamina B trebate uzeti kako biste nadoknadili ovaj nedostatak.
Izvori vitamina B u hrani i doze u dodacima prehrani
Svaki vitamin B skupine ima jedinstvenu funkciju u organizmu, no međusobno se nadopunjuju zbog čega ih je najbolje uzimati u kombinaciji.
Vitamini B kompleksa se nalaze najviše u:
- mesu
- jajima
- mlijeku i mliječnim proizvodima kao što su maslac, jogurt i sir proizvedeni od mlijeka sisavaca (goveda, koza, ovaca i deva).
Uzimajući raznoliku prehranu koja se sastoji od nemasnog mesa, žitarica, voća i povrća možemo namiriti dnevne potrebe našeg organizma.
U dodacima prehrani najčešće su iz izvora žitarica i kvasaca, a doze se kreću od 100 – 1500% dnevnih potreba. Iako će se višak vitamina B otopiti u vodi i izmokriti, važno je da pri uzimanju većih doza potražimo savjet ljekarnika ili liječnika koji će nas uputiti kada uzeti veću dozu vitamina B.
Vitamini B u farmaciji i medicini
Povećane potrebe za vitaminom B imaju prvenstveno trudnice i starije osobe. Osobe koje pate od depresije, teške tjeskobe i psihijatrijskih poremećaja te uzimaju psihotropne lijekove, narkotike ili benzodiazepine trebaju uzimati nadoknadu vitamina B u obliku suplementacije. Nedostatak može uzrokovati i težu apatiju, anoreksiju, razdražljivost, zastoj u rastu i nazadovanje u razvoju djece i mladih.
Vitamin B pomaže u proizvodnji DNK što je važno za trudnice jer sudjeluje u razvoju fetusa i smanjuje opasnost malformacija u trudnoći. Za trudnice, vitamini B mogu povećati energetski intenzitet, smanjiti rizik od mučnine, povraćanja i preeklampsije (visokog krvnog tlaka tijekom trudnoće ili nakon poroda ili snižavanja trombocita u krvi).
Smatra se da kod muškaraca vitamini B povećavaju razinu testosterona, koja prirodno opada s godinama, a također može pomoći muškarcima u izgradnji mišića i snage.
Neželjene nuspojave i mjere opreza kod uzimanja vitamina B
Neke od uobičajenih nuspojava vitamina B uključuju: osjećaj prekomjerne topline tijela, nemir, svrbež i crvenilo kože, ponekad mučnine i rijetko ozbiljnije alergijske reakcije.
Može se javiti bol u zglobovima, vrtoglavica, glavobolja i proljev te blage promjene raspoloženja i apetita.
Doc. dr. sc. Arijana Meštrović, Mpharm