Beta karoten - antioksidans koji se pretvara u vitamin A
Beta karoten pripada skupini karotenoida, biljnih pigmenata koji voću i povrću daju narančastu, žutu i crvenu boju. Ostali pigmenti u skupini karotenoida su: astaksantin, zeaksantin, lutein, likopen, kriptoksantin i alfa karoten. Ono što beta karoten čini posebnim je njegova uloga prekursora vitamina A – tijelo ga pretvara u vitamin A (retinol). Vitamin A doprinosi održavanju normalnog vida, zdrave kose, normalnih sluznica te ima ulogu u normalnoj funkciji imunološkog sustava.
Kao antioksidans, beta karoten sprječava nastanak slobodnih radikala i tako štiti kožu od UV-A i UV-B zračenja, a ima utjecaj i na starenje kože i fotostarenje tako što uklanja slobodne radikale ili inhibira enzime koji proizvode slobodne radikale. Redovit unos beta karotena može dakle smanjiti oksidativni stres, podržavajući tako cjelokupno zdravlje.
Izvori beta karotena u hrani i doze u dodacima prehrani
Beta karoten je prirodno prisutan u različitom voću i povrću narančaste, crvene i žute boje. Među najbogatijim izvorima beta karotena su mrkva, batat, tikva, dinja, crvena i žuta paprika, ali i tamnozeleno lisnato povrće poput kelja, špinata, graška i brokule. Apsorpciju beta karotena iz hrane pospješit ćete termičkom obradom namirnica u kombinaciji sa zdravim masnoćama, s obzirom na to da je topiv u mastima.

Uz prirodne izvore beta karotena sve popularniji postaju i dodaci prehrani. Iako ne postoji strogo utvrđena doza, smatra se da je unos od 6 do 15 mg dnevno siguran, a najveći dopušteni dnevni unos je 18 mg. Dodaci prehrani s beta karotenom preporučuju se uzimati uz obrok ili nakon obroka. Uzimanje prevelikih doza može uzrokovati narančastu boju kože, stanje koje se naziva karotenemija.
U obzir treba uzeti i interakcije beta karotena s drugim metabolitima. Naime, niacin može povećati razinu dobrog kolesterola, a beta karoten u kombinaciji s vitaminom E, vitaminom C i selenom može smanjiti učinak niacina na razinu dobrog kolesterola. Nije poznato smanjuje li sam beta karoten učinak niacina na razinu dobrog kolesterola.
Utjecaj beta karotena na zdravlje
Osim što sprječava nastanak slobodnih radikala i tako štiti kožu od UV-A i UV-B zračenja te ima utjecaj na starenje kože i fotostarenje, unos beta karotena ima i druge važne benefite za zdravlje.
Znanstvena istraživanja pokazuju da beta karoten može imati pozitivan učinak na zdravlje kostiju kroz povećanje mineralne gustoće kostiju lumbalne kralježnice. Također, poznato je da dugotrajna konzumacija može poboljšati kognitivne funkcije tako da usporava njihovo slabljenje.

Beta karoten i pušači
Iako beta karoten ima brojne zdravstvene prednosti, visoke doze beta karotena u obliku dodataka prehrani mogu biti štetne za pušače. Naime, istraživanja su pokazala da pušači koji konzumiraju visoke doze beta karotena u obliku dodataka prehrani imaju povećan rizik od razvoja raka pluća i želuca.
Osim kod pušača, potvrđeno je da unos beta karotena u obliku dodataka prehrani povećava rizik za razvoj raka pluća i kod osoba koje rade s azbestom. Zbog toga se pušačima i radnicima s azbestom savjetuje izbjegavati uzimanje dodataka prehrani s beta karotenom i osigurati unos beta karotena kroz uravnoteženu i raznoliku prehranu.
Ivona Grilec, mag.nutr.