Kako prepoznati afte?
Afte započinju kao bjeličasta izdignuća sluznice usta, koja postupno prelaze u ranice nalik krateru s uzdignutim crvenim rubom i žućkasto-sivim pokrovom na središnjem dijelu.
Pojavljuju se u tri klinička oblika:
- Malene (Afte Minor) - Manje su od 1 cm i traju u prosjeku sedam do četrnaest dana. Može se pojaviti jedna ili nekoliko njih.
- Velika (Afta Maior) - Uglavnom samo jedna afta, veća od 1 cm koja traje do šest tjedana. Sporije će zacijeliti jer je riječ o dubljoj ranici.
- Afte nalik herpesu (Herpetiformne) - Manje su, veći ih je broj i zahvaćaju veću površinu sluznice pa su zbog toga i bolnije.
Razlika između afti i herpesa
Najjednostavniji način razlikovanja je prema mjestu pojavljivanja.
Afte se pojavljuju na mekom nepcu, unutrašnjoj površini usta i obraza, na površini jezika i rubnim dijelovima ili na dnu usne šupljine.
Herpes se pojavljuje na tvrdom nepcu, rubu usana, zubnom mesu ili gingivi.

Uzroci nastanka afti
Iako pravi uzrok nije poznat, poznati su čimbenici koji pridonose njihovom nastanku: stres, fizička iscrpljenost, pad imuniteta, traume oralne sluznice (nespretan ugriz za jezik ili mekano nepce, ozljeda četkicom ili hranom, stomatološki zahvati ili nošenje ortodontskog aparatića), bolesti probavnog sustava, korištenje nekih lijekova i genetska predispozicija.
Kada posjetiti liječnika?
- ako je bol toliko jaka da ne možete piti niti jesti
- ako u ustima imate više od četiri afte istodobno
- ako afte traju duže od dva tjedna
- ako stalno izbijaju nove afte
- ako se javi povišena tjelesna temperatura
Magistar Pablo savjetuje kako ublažiti neugodne simptome afti
1. Koristite provjerene preparate
Najčešće dolaze u obliku pastila, gela, spreja ili otopine. Različitih su sastava, ali im je namjena ista – stvaraju film koji štiti ranicu, ubrzavaju proces zacjeljivanja i trenutno ublažavaju bol. Prije nanošenja lijeka, osušite aftu kompresom ili vatom.
2. Izbjegavajte krutu hranu
Korica kruha, grickalice i pržena hrana svojim oštrim dijelovima mogu dodatno nadražiti aftu i pogoršati simptom boli.
3. Pažljivo četkajte zube
Nemojte jako stiskati četkicu, dovoljan je lagani pritisak. Koristite četkice s oznakom soft, supersoft ili ultrasoft. Tako izbjegavate dodatne ozljede sluznice usne šupljine.
4. Ispirite usta antiseptičkom otopinom
Čaju od kadulje ili otopine na bazi heksetidina, klorheksidina i sl., pomoći će smanjiti broj bakterija i gljivica u ustima kako bi se spriječila sekundarna infekcija.
5. Izbjegavajte kisele i jake napitke, hranu ili začine
Alkohol, gazirana pića, ocat, ljuti chilli ili tabasco mogu dodatno iritirati i izazvati bol.
6. Izbjegavajte sve vruće
Kao što inače pazimo na kožu, tako moramo paziti i na sve sluznice, posebno kada je površinski sloj kože ili sluznice oštećen.
7. Promijenite zubnu pastu
Neka istraživanja dovode u vezu pojavu afti s upotrebom natrijlauril-sulfata (NLS je sredstvo za pjenjenje koje se dodaje u preparate za čišćenje pa tako i u paste za zube). Preventive radi bilo bi dobro promijeniti pastu i koristiti onu koja ne sadrži NLS, poput Curasept paste.