Upala nosne sluznice ili alergijski rinitis nastaje kao rezultat imunološke reakcije na razne inhalacijske alergene, poput peludi, i upalnih stanica u nosnoj sluznici.
Simptomi uključuju:
- kihanje
- curenje
- začepljenost nosa
- suzenje
- svrbež
- crvenilo očiju.
Alergijski rinitis se dijeli na:
- Povremeni ili intermitentni alergijski rinitis, gdje se simptomi javljaju rjeđe od 4 dana tjedno i manje od 4 tjedna godišnje, povezan s vanjskim alergenima poput peludi trava, stabala i korova.
- Stalni ili perzistentni alergijski rinitis, gdje simptomi traju više od 4 dana tjedno i više od 4 tjedna godišnje, najčešće uzrokovan kućnim alergenima poput grinja, prašine, plijesni i dlaka kućnih ljubimaca, a obično je izraženiji zimi.

Alergijski rinitis: utjecaj na dnevnu rutinu i kvalitetu života
Iscrpljenost uslijed neispavanosti, smanjena sposobnost koncentracije, učenja i rada samo su neki od problema koji prate alergijski rinitis. Može se pojaviti kihanje, svrbež, iritacija, problemi s disanjem i oticanjem dišnih i očnih sluznica, grla i ždrijela, vodenast iscjedak iz nosa i podražajni kašalj. Sve to otežava dnevnu rutinu i nužne aktivnosti poput učenja, hranjenja i spavanja.
Proljeće i ljeto su izazovni zbog visokih koncentracija peludi
Zbog visokih koncentracija peludi trava, drveća i bilja, proljeće zna biti osobito teško razdoblje jer uzročnike udišemo i dotičemo u znatno većoj koncentraciji.
Stoga, najkasnije u proljeće treba početi s posebnim pravilima zaštite, iako bi higijenu dišnih sluznica počevši od nosne trebalo dobro održavati kroz cijelu godinu. To je prvo i osnovno pravilo, a uključuje dobro očišćene dišne puteve, pravilnu hidrataciju dišnih sluznica počevši od nosnih.
Ako to preporučuju liječnik i ljekarnik, drugo su pravilo ispiranje, odgovarajuće kapi za nos i posebni lijekovi. Treće je najveće moguće izbjegavanje alergena, dakle uzročnika alergijske reakcije ako je on poznat.
U kolovozu, ambrozija je glavni uzročnik alergija.
Tokom kolovoza dio stanovništva kontinentalne Hrvatske pati od alergije na ambroziju, a tegobe traju i u rujnu. Ambrozija, invazivna biljka i snažan prirodni alergen, cvate od srpnja do rujna, proizvodeći velike količine peludi. Pelud se u niskim koncentracijama može naći u zraku sve do kraja listopada.

Koji su simptomi alergije na ambroziju?
Kod osoba koje su osjetljive na ambroziju, alergija se može manifestirati kao:
- alergijski rinitis
- astma
- ili rijeđe kao kožna reakcija.
Simptomi uključuju curenje i začepljenost nosa, svrbež, peckanje u grlu, promuklost, naglo kihanje, kašljanje, otežano disanje, suzenje i svrbež očiju, crvenilo i oticanje oko očiju, upalu očnih kapaka te glavobolju.
Olakšanje alergijskog rinitisa s Allivrom
Dodaci prehrani poput
Allivre mogu vam značajno olakšati borbu za alergijskim rinitisom.
PharmaS Allivra inovativni je dodatak prehrani. Glavni aktivni sastojci su:
- prah prepeličjih jaja
- cinki
- vitamin C.
Allivra dolazi u praškastom direkt obliku okusa limuna te pruža brzu i učinkovitu podršku imunitetu.

*Syrgou, Ekaterini I., et al. "Efficacy of quail eggs-based dietary supplement for allergic rhinitis." Journal of Allergy and Clinical Immunology 143.2 (2019).