Što je kašalj?
Kašalj je refleksna radnja, obrambena funkcija kojom se dišni putovi održavaju prohodnima i čistima od stranih tijela i sluzi. Iako ga najčešće povezujemo s virusnim upalama dišnih putova uzroci mogu biti i drugi: astma, pušenje, vraćanje kiseline iz želuca u jednjak (gastroezofagealni refluks), srčano popuštanje, primjena određenih lijekova za visoki tlak (ACE-inhibitori).
Vrste kašlja
Po duljini trajanja razlikujemo:
- Akutni kašalj - traje do tri tjedna i najčešće se javlja kod upala gornjeg dišnog sustava, prehlada, upala sinusa.
- Kronični kašalj - traje više od osam tjedana, često se javlja kod pušača, može se javiti kao nuspojava uzimanja lijekova, a najčešći uzrok je kronična upala nosne sluznice sa sluzi koja se cijedi niz ždrijelo i izaziva podražaj na kašalj.
Po prisutnosti sluzi razlikujemo:
- suhi (nadražajni, neproduktivni) kašalj
- produktivni (mokri) kašalj
Suhi kašalj se gotovo uvijek javlja u virusnim infekcijama, osobito kod gripe. Ako potraje duže, može biti neugodan i iscrpljujući, može uzrokovati probleme u svakodnevnom funkcioniranju i komplikacije poput boli u prsima i trbuhu, povećan krvni tlak i inkontinenciju.
Kako je kašalj uvijek simptom (znak) bolesti, potrebno je utvrditi i ukloniti uzrok kašlja. Ako uzrok nije lako utvrditi, kašalj se liječi simptomatski, ovisno o prisutnosti sluzi. Zato vas uvijek pitamo kakav kašalj imate: kašljete li suho ili iskašljavate? Važno je koliko dugo kašalj traje i jesu li prisutni bolovi u grlu i plućima.
Liječenje kašlja
Lijekovi koji smiruju suhi kašalj su antitusici. Mogu biti sintetski dobiveni lijekovi (butamirat, dekstrometorfan) ili prirodni.
Prirodni antitusici su biljke:
- sljez
- trputac
- islandski lišaj.
Obično su u obliku sirupa, čaja ili pastila. Te biljke zbog visokog sadržaja sluzi oblažu sluznicu dišnih putova i tako smanjuju nadražaj na kašalj.
Ekspektoransi se koriste kod produktivnog kašlja. Razrjeđuju gustu bronhijalnu sluz i tako omogućuju lakše iskašljavanje. Pored sintetskih ekspektoransa (bromheksin, acetilcistein) postoje tradicionalni biljni pripravci jaglaca, bršljana, sladića, eterična ulja eukaliptusa, anisa i bora.
Na tržištu je velik broj preparata za liječenje, a biljni sirupi su odličan prvi izbor. Većina biljnih sirupa za kašalj sadrži šećer koji potiče izlučivanje sluzi i tako smiruje nadražaj sluznice. U narodnoj medicini je poznato prženje šećera za smirenje kašlja.
Ako bolujete od dijabetesa preporučuje se uzeti sirup koji ne sadrži šećer. Podloga nekim biljnim sirupima za kašalj može biti med koji svojim antibakterijskim učinkom potpomaže oporavak od infekcija.
Dodatni savjeti
Smirenju kašlja svakako pridonosi ovlaživanje sluznice toplim napitcima poput biljnih čajeva. Obično su to kombinacije sljeza, plućnjaka, islandskog lišaja i majčine dušice.
Prostorije u kojima se boravi potrebno je provjetravati i ovlaživati kako zrak ne bi bio suh. Ako se koriste aroma lampe za prostor kod kašlja, dobro djeluju eterična ulja bora, lavande i tamjana. Eterična ulja eukaliptusa i bora se mogu primijeniti u obliku masti za mazanje leđa i prsa.
Važno je zapamtiti
• Kašalj je simptom bolesti, važno je otkriti i ukloniti što ga uzrokuje.
• Suhi kašalj treba ublažiti, a produktivni poticati, odnosno olakšati iskašljavanje.
• Piti dosta toplih napitaka.
• Izbjegavati pušenje, zračiti prostorije i ovlaživati zrak.
• Ako kašalj potraje dulje od sedam do deset dana i ako je praćen visokom temperaturom, žuto-zelenim ili krvavim iskašljajem, potrebno se javiti liječniku.