Što je kolagen i zašto je važan?
Kolagen je najzastupljeniji protein u ljudskom tijelu, a nalazi se u kostima, mišićima, koži i tetivama.
Odgovoran je za čvrstoću i elastičnost tkiva. Kao i svaki protein, u svojoj građi ima aminokiseline. Proizvodnja kolagena u organizmu započinje stvaranjem pro-kolagena iz aminokiselina glicina i prolina, za što su potrebne dovoljne količine vitamina C. Glicin se može naći u koži mesne hrane koju konzumiramo (piletina, svinjetina, junetina), a prolin u bjelanjku jajeta, pšeničnim klicama, mliječnim proizvodima, kupusu, šparogama i gljivama. Ako nema dovoljno kolagena u organizmu, to će se odraziti na elastičnost kože, zdravlje mišića i zglobova te mišićnu masu.
Što može štetiti proizvodnji kolagena?
Moguće je pospješiti proizvodnju kolagena izbjegavanjem prekomjernog izlaganja suncu i korištenjem krema s dobrim zaštitnim filterom. Također je važno izbjegavati konzumiranje rafiniranih šećera u slatkišima i zaslađenim pićima te pušenje koje izrazito negativno utječe na proizvodnju kolagena.
Kako pomoći proizvodnju kolagena u tijelu?
Prirodna proizvodnja kolagena u organizmu opada za čak 1% godišnje već nakon navršene 20. godine života, ali naša potreba za njim se povećava s vremenom. Da bismo pomogli izgradnji kolagena, možemo unositi suplemente iz prirodnih izvora. Primjerice, bakar - velike količine se nalaze u:
- mesu iznutrica
- sjemenkama sezama
- kakau u prahu
- indijskim oraščićima
- leći.
Vitamin C je zastupljen u krumpiru, citrusnom voću, šipku, a osim toga, našem tijelu su potrebni visokokvalitetni proteini koji sadrže aminokiseline potrebne za stvaranje novih proteina. Izvrsni izvori aminokiselina su:
- meso
- perad
- plodovi mora
- mliječni proizvodi
- mahunarke
- tofu.
Možemo li kolagen uzimati kao dodatak prehrani?
Dodaci prehrani najčešće sadrže hidrolizirani kolagen peptid u obliku praha koji se lako može umiješati u hranu. Peptidni oblik se ne gelira, tako da ga je moguće miješati u smoothieje, sokove, juhe, umake, jogurte ili pečene proizvode bez utjecaja na njihovu teksturu i gustoću. Kada biramo proizvod, trebali bismo tražiti kolagen izvora visoke kvalitete, kao što je npr. morski kolagen koji se proizvodi od riblje kože. Prednosti kolagena iz morskog izvora su da se do 150 % učinkovitije apsorbira u tkiva u usporedbi s goveđim ili svinjskim. Naime, radi se o manjim molekulama i zbog toga lakše i brže ulaze u krvotok.
Ako postoji preosjetljivost ili alergija na kolagen morskog porijekla, mogu se primijeniti kolageni iz drugih izvora, u posljednje vrijeme i iz biljaka i gljiva.
Koje su vrste kolagena i zašto se preporučuje tekući kolagen?
Kolagen tipa I, najčešći oblik kolagena, nalazi se u sastavu kose, kože, noktiju, unutarnjih organa, kostiju i ligamenata te je zadužen za čvrstoću tkiva, dok kolagen tipa II sudjeluje u izgradnji stanica sluznice crijeva i hrskavice pa utječe na pokretljivost zglobova i pravilan rad probavnog sustava. Kolagen tipa III je drugi najčešći kolagen u ljudskom tijelu, a u velikoj ga količini sadrže crijeva i stijenke krvnih žila. Kolagen tipa IV se također nalazi u koži, ali u manjim količinama. Također, pomaže u radu bubrega i drugih organa, a možemo ga naći u bjelanjku jajeta.
Koje količine kolagena za koju indikaciju su poželjne?
Pregled kliničkih studija iz 2019. otkriva da je uzimanje 2,5-15 grama hidroliziranih kolagenskih peptida svaki dan sigurno i učinkovito.
- Manja dnevna doza od 2,5 grama mogla bi koristiti bolovima u zglobovima, zdravlju kože i hidrataciji.
- Povećanje ove doze na 5 grama dnevno pokazalo je potencijal za poboljšanje gustoće kostiju.
- Konačno, veće dnevne doze od 15 grama ovih peptida uglavnom su korištene za poboljšanje mišićne mase i sastava tijela.
Možemo li kolagen koristiti u kombinacijama s drugim suplementima?
Ovisno o namjeni uzimanja kolagena, kolagen se može kombinirati s hijaluronskom kiselinom, aloja verom, magnezijem, kalcijem, selenom, antocijanima, vitaminom C, bakrom i vitaminom B. Također tu su i ljekovite biljke s bioflavonoidima i alkaloidima te široka paleta antioksidansa.
Očekujemo zajedničko djelovanje i dobrobiti za kožu, zglobove, usporavanje ili zaustavljanje upalnih procesa te dakako i značajno bolji dojam elastičnosti i mladenačkog izgleda kože.
Doc. dr. sc. Arijana Meštrović, MPharm, FFIP
Ne ustručavajte se, odaberite način koji vam je najpraktičniji i obratite nam se s punim povjerenjem:
✉️ [email protected]