Kolika je važnost magnezija? (Neprocjenjiva.)
Ako ste nekad primijetili da vam je potrebno više vremena za oporavak nakon fizičke aktivnosti ili ste u mišićima osjetili trnce ili grčeve, sva je vjerojatnost da ste se susreli s posljedicama nedovoljnog unosa magnezija u organizam. Metabolizam ugljikohidrata, bjelančevina i masti nemoguć je bez ovog dragocjenog minerala koji se veže na molekulu ATP-a, stabilizira je i omogućuje proces stvaranja energije. Zato kad sljedeći put izustite “Danas baš nemam energije”, sjetite se da vam možda zapravo fali magnezija!
Magnezij pridonosi normalnoj funkciji mišića, ali i normalnoj psihološkoj funkciji i normalnom funkcioniranju živčanog sustava, a u sinergiji s najboljim prijateljem kalcijem sudjeluje u kontroli prijenosa impulsa u stanicama i djeluje povoljno kod mineralizacije kostiju. Baš zato je ravnoteža kalcija i magnezija esencijalna za pravilno funkcioniranje čitavog organizma jer u protivnom može doći do pojačane kalcifikacije u mišićima, srcu i bubrezima pa uz povećan unos kalcija uslijed, primjerice, osteoporoze ili prijeloma kosti, svakako morate voditi računa da pojačate i unos magnezija.
Koji su simptomi nedostatka magnezija? (Mnogobrojni.)
Simptomi nedostatka magnezija su brojni i često povezani s drugim poremećajima i bolestima. Spomenuli smo dugotrajan osjećaj umora i trnce i grčeve u mišićima, no na nedostatak magnezija upućuju nas i glavobolje, vrtoglavice i migrene pa čak i ona čudna, teže opisiva stanja poput nervoze, zbunjenosti i slabe koncentracije ili pak stresa i anksioznosti. Tremor ruku, bol u zatiljku, probavne smetnje i nedostatak apetita, srčane aritmije i pojačana koagulacija krvi, sve su to znakovi koji nas možda opominju da unosimo premalo magnezija, zato poslušajte svoje tijelo i udovoljite njegovim potrebama!
Kome je magnezij izrazito potreban? (Svima.)
Magnezij je neophodan svima, no postoje skupine s izrazitom potrebom dodatnog unosa ovog spasonosnog minerala. Dijabetičari i oboljeli od endokrinih, kardiovaskularnih te bolesti probavnog sustava, pacijenti na terapiji statinima, diureticima, laksativima, antihipertenzivima, kontraceptivima i pojedinim analgeticima i antibioticima, starije osobe, trudnice, djeca i sportaši - sve su ovo kategorije čije normalno funkcioniranje organizma ugrožava mogući nedostatak magnezija. Složit ćete se, riječ je o poprilično velikom i šarolikom dijelu opće populacije, stoga je teško precijeniti važnost vođenja brige o pravilnom unosu magnezija kako kad je riječ o sebi tako i kad su u pitanju naši voljeni.
Koje namirnice su vrijedni izvori magnezija? (Mnoge.)
Kako naš organizam nema sposobnost sintetiziranja magnezija, primorani smo unositi ga putem hrane ili dodataka prehrani. Srećom, magnezij možemo pronaći u širokom rasponu namirnica koje bi se što češće trebale naći na našim jelovnicima. Sjemenke bundeve, sezama i suncokreta sjajan su izvor magnezija, baš kao i zeleno lisnato povrće poput špinata i blitve, mahunarke poput soje, kikirikija i graha, banane, avokado, smeđa riža, riba i plodovi mora, ali i tamna čokolada. Priznat ćete, od ovih namirnica mogu se složiti čitavi sljedovi itekako ukusnih i raznovrsnih jela!
Je li vrijeme za dodatke prehrani? (Vjerojatno.)
Nažalost, jedna od štetnih civilizacijskih tekovina je i osiromašeno tlo koje sadrži sve manje i manje magnezija, a uslijed suvremenog načina proizvodnje i prerade hrane čak i redovan unos namirnica koje bi trebale obilovati ovim mineralom ne mora nužno značiti da ga unosimo dovoljno, a prema preporuci EFSA-e muškarci bi dnevno trebali unositi 350 mg, a žene oko 300 mg magnezija. Tada nam u pomoć stiže itekako korisna civilizacijska tekovina - dodaci prehrani uz koje možete uspješno regulirati unos magnezija i napokon zaboraviti na kronični umor, grčeve i nedostatak energije!
Potraži svoj omiljeni magnezij