Što je žgaravica?
To je žareća bol koja nastaje u prsištu, a može se širiti u vrat, ždrijelo ili lice. Može biti popraćena povratkom kiselog želučanog sadržaja u ždrijelo, čak i s komadićima hrane, što uzrokuje kiseo ili gorak okus u ustima. Žgaravica se često javlja unutar jedan do dva sata nakon jela, a osobito nakon velikih ili masnih obroka. To može biti pogoršano u položaju ležanja ili savijanja tijela.
Je li žgaravica opasna?
Iako žgaravica može djelovati kao bezazleni simptom, mnogi provedu predugo vremena u samoliječenju i zanemare činjenicu da želučana kiselina može izazvati ozbiljna oštećenja na sluznici jednjaka, glasnica, usne šupljine i nosa te prouzročiti simptome netipične za želučane poteškoće kao što su:
- kronični kašalj
- piskanje
- promuklost
- sinusitis
- rinitis
- bronhospazam
Što dovodi do žgaravice?
Pušenje relaksira mišiće jednjaka što dovodi do refluksa želučanog sadržaja u jednjak. Dolazi do oštećenja sluznice jednjaka i kemijskog podražaja živčanih okončina za bol u jednjaku i osjećaja žgaravice. Određena vrsta hrane i pića može uzrokovati dispepsiju ili pogoršati simptome žgaravice.
Tu ubrajamo:
- alkohol
- pića s kofeinom
- gazirana pića
- čokoladu
- agrume ili sokove od agruma
- masne namirnice
- češnjak i luk
- metvicu
- sol i zamjene za sol
- začinjenu hranu
- rajčicu i sok od rajčice
Dugačka je i lista lijekova koji mogu uzrokovati dispepsiju ili pogoršati simptome žgaravice. Također, neka vrsta tjelesne aktivnosti, pretilost i nošenje uske odjeće (osobito rublje i čarape) isto tako mogu pogoršati simptome.
Kako liječimo žgaravicu?
Dvije su vrste lijekova dostupne bez recepta, na savjet ljekarnika, a to su antacidi i inhibitori protonske pumpe IPP). Antacidi djeluju nakon 20 minuta ako se uzmu na prazan želudac. Ako se uzmu na pun želudac, djelovanje može početi tek nakon tri sata. Dodatne doze mogu se uzeti nakon jednog do dva sata, no valja pripaziti da ne prekoračimo maksimalnu dnevnu dozu. IPP mogu pokazati svoj učinak i olakšati simptome već nakon dva do tri sata po prvoj primjeni, no najčešće treba jedan do četiri dana za postizanje potpunog učinka.
Neke su formule dizajnirane za polagano vremensko djelovanje, a neke za trenutno oslobađanje i brzi učinak pa je važno prvih nekoliko dana terapije IPP-om dopuniti antacidima koji pomažu pri brzom ublažavanju simptoma. IPP je najbolje uzeti 30 minuta prije prvog obroka u danu kako bi učinak bio maksimalan. U samoliječenju se preporučuje uzimanje IPP-a u trajanju 14 dana, ne više od četiri puta godišnje.
Što je još dostupno za liječenje žgaravice, osim lijekova?
Organski silikat u obliku gela - u pacijenata koji uz lijekove uzimaju i gel organskog silikata recidivi su znatno rjeđe zabilježeni. Gel se ne resorbira i u potpunosti je siguran. Uzima se jedan do dva sata prije ili poslije obroka. U liječenju žgaravice možemo koristiti i biljne tinkture (ekstrakt stolisnika, sladića, kurkume) i to kod slabe digestije i nadutosti što ima i posredan povoljni učinak na smanjenje simptoma žgaravice i dispepsije.
Čaj od metvice, radi visokog sadržaja eteričnih ulja, ne preporučuje se kod prekomjernog lučenja želučane kiseline, već samo kao pomoć kod digestije hrane u osoba koje imaju simptome dispepsije bez znakova žgaravice. Kod pripreme čajeva važno je slijediti upute o načinu pripreme i temperaturi vode koja se pri tome koristi. Kod same primjene, valja izbjegavati vruće čajeve, a preporučuje se topao ili mlaki napitak.
Soda bikarbona u samoliječenju nije prvi izbor i ne pruža osnovu za dugotrajno poboljšanje. Stvara naviku u pacijenata koji često neprimjereno povećavaju doziranje. Opravdana je primjena i ekstrakta aloe vere kod upalnih stanja sluznice te pčelinjih proizvoda.
Žgaravica u trudnoći?
U trudnoći do 80% žena osjeća simptome žgaravice, osobito u trećem tromjesečju. Prije nego se trudnica odluči na samoliječenje lijekovima, valja pokušati s promjenama prehrambenih i ostalih životnih navika koje pridonose želučanim poteškoćama. Podaci o sigurnosti primjene i u ovom su slučaju ograničeni pa je preporuka uzimati antacide, a ako tegobe ne prestanu u periodu od 14 dana, valja potražiti savjet liječnika.
Kada se ne preporučuje samoliječenje?
Ako pacijent ima simptome učestale žgaravice više od tri mjeseca te ako simptomi žgaravice ne prolaze unatoč uzimanja preporučenih lijekova dulje od dva tjedna, valja se obratiti liječniku.
Treba obratiti pozornost i na sljedeće simptome:
- teškoća ili bol pri gutanju krute hrane
- kontinuirano povraćanje ili povraćanje krvi ili crne mase
- kronična promuklost
- piskanje
- otežano disanje
- kašalj ili gušenje
- neobjašnjen gubitak težine
- kontinuirana mučnina
- povraćanje
- proljev te pojavu boli u prsima u pratnji znojenja
Doc. dr. sc. Arijana Meštrović, MPharm, FFIP
IZVORI:
- CASI priručnik za samoliječenje, 2017., A. Meštrović. Želučane poteškoće.
- OTC Advisor, Self-care for Gastrointestinal Disorders, Monograph 2, American Pharmacists Association, 2010; 1-10
- Natural Standard Herb Supplement Handbook: The Clinical Bottom Line, Elsevier Mosby, 2005; 796-800
- DeVault KR, Castell DO. Updated guidelines for diagnosis and treatment of gastroesophageal reflux disease. Am J Gastroenterol. 2005; 100: 190-200.
- Langmead D et al. Randomized, double-blind, placebo-controlled trial of oral Aloe vera gel for active ulcerative colitis. Aliment Pharmacol Ther. 2004 Apr 1;19(7):739-47.
- Image by Darko Djurin from Pixabay