Uloga omega-3 masnih kiselina u trudnoći i djetinjstvu
Prehrana djece i trudnica važan je faktor za očuvanje njihova zdravlja. Bez optimalnog unosa hranjivih tvari i esencijalnih mikronutrijenata nije moguć pravilan rast i razvoj, a smanjena je i otpornost prema zaraznim bolestima.
Osim dokazanog nedostatka vitamina i minerala u prehrani, evidentno je smanjen unos i omega-3 masnih kiselina. Uz smanjenu konzumaciju plave ribe, veliki problem predstavlja i industrijska zagađenost mora teškim metalima, posebno živom koja je izrazito neurotoksična.
Osam je omega-3 masnih kiselina uključenih u prehranu. Najvažnije su eikozapentaenska kiselina (EPA) i dokozaheksaenska kiselina (DHA). Esencijalne masne kiseline strukturalne su sastavnice svih tkivnih komponenti i neophodne su za sintezu staničnih membrana (mozga, retine i drugog živčanog tkiva).
Recentna istraživanja ukazuju na povezanost omega-3 masnih kiselina s razvojem mozga djeteta, poboljšanjem kognitivnog razvoja, vizualnih sposobnosti, koordinacije oka i ruku i pozornosti kod djece. Omega masne kiseline pozitivno djeluju i na zdravlje majki jer štite od kardiovaskularnih bolesti, upalnih bolesti (reumatoidni artritis) i smanjuju razinu triglicerida u krvi. Kod trudnica se ispituje i povezanost unosa omega masnih kiselina sa smanjenjem rizika od pre-eklampsije, prijevremenog poroda i rizika od postnatalne depresije.
S obzirom na djelovanje, jasno je da su potrebe za omega-3 masnim kiselinama najveće upravo za vrijeme trudnoće i u predškolskoj dobi. Svjetski autoriteti preporučuju dnevni unos oko 1,4 g na dan ukupnih omega masnih kiselina za trudnice i to najmanje 300 mg DHA, dok bi djeca trebala unositi najmanje 250 mg DHA.
Veći broj znanstvenih studija dokazao je da suplementacija majki omega masnim kiselinama (posebno DHA) za vrijeme trudnoće i dojenja može pospješiti kasniji mentalni razvoj djeteta. Djeca majki koje su uzimale omega masne kiseline za vrijeme trudnoće imala su bolji mentalni i psihomotorni razvoj, koordinaciju između oka i ruke i bolje slušne sposobnosti, a već u četvrtoj godini života imala su povećan IQ. Djeca čije su majke imale više vrijednosti DHA kod poroda pokazala su poboljšanje psihofizioloških vrijednosti i pažnje u prvim godinama života i smanjeni rizik od razvoja poremećaja ponašanja i hiperaktivnosti (ADHD i ADD).
Osim velikog utjecaja na živčani sustav recentne studije pokazuju da djeca majki koje su konzumirale omega-3 masne kiseline za vrijeme dojenja imaju 63% manji rizik razvoja astme i 87% manji rizik razvoja alergijske astme.
Pri odabiru suplementacije treba obratiti pažnju na porijeklo i stupanj čistoće ribljeg ulja. Inovativne tehnologije poput molekularne destilacije omogućuju da se otklone i minimalni ostaci zagađivača (PCB, teški metali, živa). Vrlo je važno proučiti deklaraciju proizvoda, a posebno obratiti pažnju na sadržaj aktivnih omega masnih kiselina EPA i DHA, a ne na ukupnu količinu ribljeg ulja.
Važnost konzumiranja vitamina, minerala, ribljeg ulja i omega-3 masnih kiselina je neprocjenjiva za zdravlje, posebno za trudnice, dojilje i najmlađe. Uz što kvalitetniju prehranu potrebno je odabrati sigurne i provjerene proizvode kako bi osigurali potreban unos ovih esencijalnih tvari i svim stanicama organizma omogućili pravilno funkcioniranje.
Pripravci omega masnih kiselina za trudnice i djecu: