Piše: Vjekoslava Šupraha, mag. pharm., voditeljica ljekarne Pablo u Žrnovnici
Prvo, da se upoznamo! Ja sam magistra farmacije Vjekoslava Šupraha. U struci radim 24 godine i prošla sam sve što ovaj predivan poziv nudi - od veledrogerija i predstavništva preko državne ljekarne i galenskog laboratorija do mog sadašnjeg voditeljskog položaja u ljekarni Pablo u Žrnovnici. Kako se ljude ne liječi samo lijekovima, krenula sam po doktorat iz nutricionizma, a Gestalt psihologija je dala dodatni smisao mojoj savjetodavnoj ekspertizi. Naša ljekarna posebna je po tome što smo u sklopu Doma zdravlja uz samu granicu gradskog i prigradskog dijela Splita pa nam, zajedno s drugim manjim mjestima, gravitira oko 10.000 stanovnika koje pokriva pet timova liječnika. Od novorođenčadi do stogodišnjaka, sportaša i brodara, bolesnih i zdravih, svi imaju svoje probleme, a mi se kao tim ponosimo činjenicom da smo tu za pomoć i savjet svima. Pritom moram spomenuti i činjenicu da od djetinjstva bolujem od neizlječive kronične bolesti, što mi daje jednu posebnu sposobnost detektiranja i razumijevanja bolesnih i potrebitih.
Javnozdravstvena akcija u Žrnovnici
Sad kad smo se upoznali, bacimo se na posao! Zbog skorog jubileja naše ljekarne u ovome pitoresknom mjestu u podnožju Mosora, odlučili smo nagraditi naše korisnike raznim javnozdravstvenim akcijama. Prva u nizu bila je obilježavanje Svjetskog dana hipertenzije (17. svibnja) uz pomoć liječnika i nutricionista iz udruge Zdravi dan. Mjerili smo tlak, glukozu u krvi, BMI, udio masnoće, vode i mišićnog tkiva u tijelu, a sve to na klupicama uz rijeku Žrnovnicu koja teče tik do ljekarne, a tog lijepog dana posebno je tiho žuborila da se možemo u potpunosti posvetiti ljudima. Ispitanici su popunjavali ankete vezane uz životne navike i savjetovali se o prehrani, terapiji, dijagnostici, genetici, suplementaciji i tjelesnoj aktivnosti. Odaziv je bio odličan, baš kao i zadovoljstvo naših korisnika.
Znanjem protiv straha od hipertenzije
Činjenica da svaka treća osoba boluje od hipertenzije, a oko polovice hipertoničara uopće nema simptome, predstavlja veliki izazov, pogotovo u ljekarni gdje najčešće prvo dolaze po savjet. Strah je većinom prva reakcija, a znanje je najbolji lijek protiv straha. Samo argumentiranim, ali umirujućim pristupom možete ostvariti pravu suradnju pacijenata, bilo da ga usmjerite prema liječniku ili terapiji. Poseban izazov predstavljaju promjene životnih navika (smanjenje unosa soli i alkohola, prelazak na neprocesuiranu prehranu, prestanak pušenja, smanjenje tjelesne mase i pojačana tjelesna aktivnost) bez čega dolazi do visokog rizika za razvoj bolesti srca, moždani udar, bolesti bubrega i iznenadnu srčanu smrt.
Zdravim navikama do zdravog života
Istraživanje u Žrnovnici dovelo nas je do zaključka da je od 58 anketiranih ispitanika, 28.57% hipertoničara. Ipak, samo je jedna osoba mlađa od 50 godina imala znatno odstupanje vrijednosti sistoličkog i dijastoličkog tlaka (180/102), a da to nije niti znala. Najviše nas je iznenadila činjenica da je 33.3% navedenih hipertenzija posljedica dijabetesa tip 2 i da su baš oni imali najgore vrijednosti tlaka i glukoze u krvi. Kao mogući razlog nameće se činjenica da se već dugi niz godina liječe istom monoterapijom pa su upućeni na specijalističke konzultacije. Premda Žrnovnica predstavlja granicu jedne velike urbane sredine, činjenica da sve kuće imaju barem malo vrta, koju maslinu ili voćke, pomaže ovim ljudima da imaju raznoliku i zdravu prehranu, dobar BMI i svakodnevnu tjelesnu aktivnost. Žrnovčani vole reći da im je vrt fizijatar i psihijatar, a smanjeni stres je najbolji put ka terapijskom cilju. S obzirom na to da ovo mjesto ima i svoju rijeku od izvora do ušća, najbolji rezultati ostvareni su u hidrataciji organizma koja itekako pogoduje njihovom zdravlju. Zaključak je da naši pacijenti imaju ozbiljnih kardiovaskularnih problema na kojima se može još dosta poraditi, ali smanjen stres i povećana tjelesna aktivnost moraju biti primjer drugima na putu do ozdravljenja i dugovječnosti.
Zdravstvena skrb svima!
Uloga farmaceuta je da u ljekarni izdaje svoje znanje, na recept ili bez njega. Svaki pacijent je poseban i tako mu treba pristupiti. Kada ste dio nekog zdravstvenog lokaliteta, od vas se zahtijevaju dodatne vještine jer morate biti sve što jednom pacijentu može zatrebati, od pomoći da slijepom čovjeku organizirate terapiju preko sanitetskih i ortopedskih pomagala ili biljnih i veterinarskih kombinacija pa sve do informatičkih intervencija i bolničkih problematika. Ovo predivno mjesto vrijednih ljudi zaslužuje zdravstvenu skrb na najvišem nivou. Zbog toga kombinacija liječnik-ljekarnik-pacijent predstavlja sinergijsku simbiozu koja mora dati najbolje rezultate.