Građa uha
Naše se uho sastoji od tri dijela: vanjskog, srednjeg i unutarnjeg uha.
Bitno je razlikovati radi li se o upali vanjskog, srednjeg ili unutarnjeg uha jer je i njihovo liječenje drugačije.
- Vanjsko uho – ušna školjka i zvukovod dužine 3,5 cm
- Srednje uho – bubnjić, tri koščice i Eustahijeva tuba
- Unutarnje uho – pužnica, predvorje i polukružni kanali
Što je 'plivačko uho'?
Akutni difuzni otitis externa je upala vanjskog dijela uha - zvukovoda - kanala koji se proteže od uške do bubnjića. Još se naziva i 'plivačko uho' jer infekciji pogoduje zadržavanje vode u uhu nakon kupanja i plivanja.
Što pospješuje nastanak upale?
- Plivanje – voda koja ostaje u zvukovodu pospješuje upalu
- Toplo vrijeme – vlaga i znoj u zvukovodu
- Kronične bolesti kože – seboroični dermatitis, ekcemi, psorijaza
- Iritacija – fizičko oštećenje zvukovoda na razne načine (npr. štapići za uši)
- Alergije
- Smanjena kiselost zvukovoda
Što uzrokuje upalu?
- Bakterije najčešće poput S. Aureus, P. Vulgaris, P. Aeruginosa, E.coli
- Gljivice – otomikoza uzrokovana s Aspergillus niger ili rjeđe s Candida albicans
Kako prepoznati upalu?
- Svrbež
- Bol u uhu i cijeloj polovici lica te posebno jaka osjetljivost na dodir uške i tragusa (male izrasline ispred zvukovoda) koja je izuzetno važna za lakše razlikovanje upale vanjskog od upale srednjeg uha
- Bubrenje cerumena koji uzrokuje osjećaj punoće i neugodnost u uhu
- Crvenilo i natečenost vanjskog dijela uha
- Ponekad nagluhost ili šum u uhu
7 savjeta kako zaštititi uho od upale
- Uho održavati suhim nakon kupanja, plivanja i ronjenja. Kod učestalog ili dužeg kontakta s vodom, uši temeljito osušiti. U ljekarni možete potražiti sprejeve za uši koji omogućavaju brzo sušenje površinskog dijela kože zvukovoda.
- U slučaju da redovito plivate ili ronite, preporučuje se nošenje zaštitne kape koja prekriva uši ili koristite čepiće za uši.
- Izbjegavajte plivanje u vodi sumnjive kvalitete i zadržavanje stranih predmeta u zvukovodu (pijesak, dlačice od šišanja).
- Nemojte stavljati vatu ili komprese u uši jer zaustavljate prirodni mehanizam samočišćenja, kojim se cerumen potiskuje izvan zvukovoda. Ako iz uha curi, bolje ga je češće nježno obrisati.
- Nemojte čistiti uši štapićima za uši, spajalicama, noktima ili ukosnicama jer osim što mogu uzrokovati ogrebotine i oštetiti kožu zvukovoda, mogu cerumen potisnuti dublje u zvukovod i pridonijeti stvaranju ceruminalnog čepa.
- Ne perite uši sapunom ili šamponom, odmašćena je koža osjetljivija na infekcije. Za održavanje higijene uha radije koristite za to namijenjene sprejeve, koji omekšavaju i prirodno uklanjaju cerumen i sprječavaju stvaranje čepa.
- Ako se javi alergijska reakcija na bilo koji predmet koji stavljate u uši (npr. slušni aparatić, slušalice za uši, naušnice), odmah ga odstranite. Blaga alergijska reakcija će se smiriti sama od sebe.