Koje su najčešće posljedice COVID-a kad je riječ o dišnom sustavu?
Od svih dugotrajnih posljedica COVID-a, respiratorne poteškoće su najčešće. U pacijenata koji su preboljeli COVID, nailazimo na:
- dugotrajni kašalj
- promuklost
- zaduhu
- stiskanje u prsima
- te gubitak mirisa.
Neke od navedenih poteškoća možemo liječiti u ljekarni i ordinaciji liječnika obiteljske medicine, a neki zahtijevaju vodstvo specijalista, pulmologa, koji u suradnji s fizioterapeutima, medicinskim sestrama, ljekarnicima, liječnicima i nutricionistima može provesti program plućne rehabilitacije.
Što možemo učiniti za oporavak ako simptomi nisu ozbiljni?
Dugotrajni kašalj, u trajanju do 8 tjedana možemo liječiti bezreceptnim sirupima protiv kašlja, najčešće s biljnim ekstraktima bršljana, sljeza, sladića, četinjača ili bezreceptnim lijekovima, ovisno o vrsti i prirodi, te intenzitetu kašlja, uzevši u obzir eventualne druge lijekove koje uzimamo. Promuklost je češća kod pacijenata koji su bili intubirani ili imali komplikacije poput upale pluća i laringitisa.
Pastile s hijaluronskom kiselinom, lizozimom, ekstraktom kadulje, metvice, propolisom, medom i dekspantenolom, kao i islandskim lišajem i sljezom mogu značajno pomoći u poboljšanju simptoma.
Što ako osjećamo zaduhu i pritisak u prsima?
Posljedica zaduhe, otežanog disanja i pritiska u prsima su umor i iscrpljenost i često lošija opskrba kisikom putem krvotoka. Osjećate li zaduhu dobro je oksimetrom provjeriti zasićenost kisikom.
Oksimetar je mali digitalni instrument koji se može nabaviti u ljekarni. Stavlja se na kažiprst i pritiskom na tipku na instrumentu pokrećemo mjerenje. U roku nekoliko sekundi možemo saznati kolika je zasićenost kisikom i puls.
U ljekarni se mogu nabaviti i pomagala za vježbe disanja pri čemu se zrak kod izdisaja upuhuje u pomagalo i jača respiratorna funkcija. Ako se pritisak i zaduha pogoršavaju prilikom kretanja ili napora, potrebno je provjeriti radi li se o kardiološkim problemima, a ako pogoršanje nastupa u ležećem položaju, dok se prilikom sjedenja smanjuje, moguće je da se događa upalni proces na plućima.
Kada se preporučuje plućna rehabilitacija?
Ako su simptomi ozbiljni, dugotrajni i narušavaju kvalitetu života, moguće je otpočeti plućnu rehabilitaciju u koju su uključeni pulmolog, liječnik, medicinska sestra, psiholog i fizioterapeut. To je program kombiniran od vježbi disanja, treninga snage i izdržljivosti, te psihoterapije i edukacije kako kod kuće provoditi vježbe i pomoći si u slučaju pogoršanja.
Preporučuje se boravak na svježem zraku, dobra higijena sna i suplementacija antioksidantima, te smanjenje ili prestanak pušenja.
Inhalacija eteričnih ulja nije samo ljekovita na lokalnom mjestu primjene kao kod ulja bora, mente, ružmarina, čempresa, eukaliptusa u slučaju otežanog disanja ili začepljenog nosa, već se informacije mirisa putem hipotalamusa prenose u limbički sustav koji utječe na naše emocije, reakcije na stres, anksioznost. Dovoljno je 4 sekunde da naš centralni neurološki sustav primi informaciju i uzrokuje reakciju.
Morska voda je idealna za ispiranje sluznice nosa radi redukcije količine virusa na sluznici, ali i oporavka od infekcije koja ostavlja posljedice na sluznici. Redovito ispiranje ubrzava oporavak, poboljšava prirodne načine čišćenja nosa i izbacivanja patogenih tvari iz dišnih puteva, ali i sprječava nove infekcije i upalne procese na sluznici.
Doc. dr. sc. Arijana Meštrović, MPharm