Preživjeli smo zimu, tešku hranu, možda koju prehladu ili gripu i jedva dočekali malo duži dan. Bude li lijep vikend planirate izlet u prirodu a tjedan nikako da prođe. Zijevate po cijele dane, najradije bi legli čim se dignete ujutro, koncentracija je u totalnom minusu a rokovi stišću. Vjerujte niste jedini a riječ je o proljetnom umoru. Dokazani poremećaj koji zahvaća svaku drugu osobu još prije kalendarskog proljeća.
I mi smo dio prirode i njenih promjena
Tjelesna temperatura se lagano povećava, metabolizam se ubrzava, hormoni koji upravljaju ritmom buđenja i spavanja naštimavaju svoj novi raspored. Poput životinja se budimo iz zimskog sna da bi kao biljke procvjetali punom snagom.
Ah, ti hormoni
Upravo su hormoni glavni krivci u ovoj proljetnoj utrci s vremenom. Hormon sreće, serotonin koji se luči danju odgovoran je za brži metabolizam, nešto veću tjelesnu temperaturu, raspoloženje, budnost i zadovoljstvo. Upravo on vodi borbu s „noćnim“ melatoninom, hormonom spavanja, usporenog metabolizma, niže temperature tijela i pasivnosti koji nas je zimus čuvao u kući.

Kako se probuditi
Kao i kod kuće najbolje je krenuti s proljetnim čišćenjem. Nije jednostavno pokrenuti spori, zimski metabolizam, potaknuti izbacivanje viška vode i masnoća, tijelo očistiti i ojačati. Nije jednostavno pokrenuti spori, zimski metabolizam, potaknuti izbacivanje viška vode i masnoća, tijelo očistiti i ojačati.Izbacivanjem teške hrane s obiteljskih i osobnih menija i svakodnevnim vježbanjem na otvorenom možemo bez problema ubrzati buđenje iz zimskog sna i pobijediti proljetni umor. Zijevanje je znak da mozgu nedostaje kisika i jakim otvaranjem usta tijelo jednostavno nastoji doći do veće količine zraka. Zbog toga svi van, hitno!
Proljetna dijeta
Povrtno-voćne kombinacije su idealni saveznici. Zamijenite doručak i/ili večeru smoothie-m, povrtnim juhama ili već gotovim, provjerenim i zdravim kombinacijama. Ako niste naučeni na povrtne okuse uvijek ih možete maskirati 100% voćnim sokom maline ili još bolje ananasa. Osobe koje imaju posebno spore metabolizme, lošiju probavu i pate od zadržavanja tekućine u tijelu trebaju nešto jači poticaj uz pomoć detoksikacijskih preparata koji čiste ali i jačaju vaš organizam.
Anemija i loš imunitet
Ako se već tjednima osjećamo bez energije, umorni i loše koncentracije bez obzira na promjene u prehrani i boravak na otvorenom, možda se radi o anemiji ili lošem imunitetu. Posebice ako ste skloni anemiji a kod žena se takva dijagnoza zna provlačiti godinama, trebate potražiti liječničku pomoć.
Već samim unosom vitamina C pomažete energetskom statusu kod lošeg imuniteta ali i kod anemije. Ljekarne obiluju izvrsnim kombinacijama vitamina, minerala i oligoelemenata koji u vrlo kratkom roku podižu naš imunitet na zavidne razine.
Posebnu pažnju obratite na imunitet djece koja su vrtićke dobi jer zimsko razdoblje uvijek dovodi do manjka vitamina zbog nedostatka sezonskog voća.
Vjekoslava Šupraha, mag.pharm.