Psorijaza je upalno stanje kože u kojemu tijelo ne prepoznaje vlastite stanice kao svoje već se bori protiv njih, što se očituje u crvenim plakovima i srebrnkastim ljuskama.
Ujedno smo naveli definiciju autoimunih bolesti koje u osnovi imaju zbunjeni imunološki odgovor tijela na vlastitu kožu.
Općenito o psorijazi
Prosječni život stanica kože traje 28 -30 dana, od mlade do stare stanice koja odumire i normalnim ljuštenjem otpadne. Proces sazrijevanja stanice u psorijazi skraćen je na 3 - 5 dana zbog kroničnog upalnog stanja u podlozi. Prve promjene najčešće nastaju do 25. godine života, premda se može pojaviti u svim dobnim skupinama.
Međutim, u vremenu izuzetnih tehnoloških i znanstvenih otkrića, nepredvidiva psorijaza dobiva mogućnost liječenja u farmakološkom i njegujućem smislu.
Istražujući uzroke psorijaze znanstvenici se uvijek zaustavljaju na upalnoj ili traumatskoj provokaciji.
Danas se dosta istražuje streptokokna angina kao mogući začetnik psorijaze u djece. Upala može biti potaknuta ubodom insekta ili sunčanom opekotinom, što je sasvim dovoljno pogotovo ako u sebi nosite gensku predispoziciju za ovu bolest.

Liječenje i njega psorijaze
Specijalista dermatologije postavlja dijagnozu. Svaka iritacija kože koja se crveni i ljušti, a ne prolazi s hidratantnom kremom ili ljekovitim mazalicama, trebala bi vas zabrinuti.
Skoro se 2 % Hrvata bori s ovom bolesti i sigurno su svi već prošli prve terapijske korake s kortikosteroidnim kremama, lokalnim analozima vitamina A i D, keratolitičkim agensima. Ove kreme djeluju protuupalno, crvenilo se brzo smanjuje, a samim tim i češanje. Često se kombiniraju s keratolitičkim agensima koje također propisuje liječnik jer oni pomažu smanjiti psorijatična zadebljanja kože od nakupina mrtvih stanica.
Umjesto ili nakon kortikosteroidnih krema, liječnici savjetuju kreme s takrolimusom i pimekrolimusom. One se mogu nanositi na najosjetljiviju kožu poput lica, pregiba i kožnih nabora i predstavljaju veliki iskorak u farmakološkom topikalnom tretiranju kože.
Sadrže i ovlaživače koji sprječavaju isušivanje, a samim tim češanje i ljuskanje kože. Najčešći ovlaživač je ureja koja na potpuno prirodan način njeguje i štiti psorijazom napadnutu kožu.
Ureja je prirodni sastojak našeg tijela. Djeluje protuupalno, a ovisno u kojem se postotku nalazi u preparatu, djeluje i keratolitički. Ljekovite kreme, koje vam propiše liječnik, dobro je čuvati za situacije kada se crveni plakovi ponovno pojave. U prolaznoj fazi bolesti treba što više i što duže koristiti proizvode s urejom za sve osjetljive dijelove tijela osim za lice, vlasište i sluznice.
Izaberite dermokozmetičke proizvode jer su certificirani i provjereni za upotrebu kod najosjetljivije i reaktivne kože poput one s psorijazom. Postotak ureje u preparatima neka bude od 5-10 % ovisno o suhoći kože i zadebljanjima. Izaberite nešto po vašoj mjeri između najpoznatijih kolekcija poput:
Lijekove i njegujuće preparate nemojte mazati na područja s ranicama i pukotinama na koži.
Tuširanje ili kupanje s uljnim kupkama od velike je pomoći suhoj koži kod psorijaze.
Češanjem se koža dodatno iritira. Noktima možemo unijeti bakterije u kožu i potaknuti infekciju zbog toga je povećana potražnja za sprejevima koji hlade i balzamima koji u svome sastavu imaju protubakterijska i umirujuća svojstva.
Psorijaza vlasišta osim što može dovesti do pojačanog gubitka kose često potiče na češanje pri čemu se prhutave ljuskice rašire posvuda. Eksfolirajući šamponi dobro očiste kožu vlasišta. Podražaj na češanje je znatno smanjen kao i crvenilo plakova uz rub čela, ušiju i potiljka. Mogu se svakodnevno koristiti.
Psorijaza može uzrokovati promjene na noktima koje ne reagiraju na tretmane protiv gljivica na što većina oboljelih prvo posumnja. Ovakva pojavnost psorijaze češća je kod pušača. Svakako posjetite svoga liječnika ili dermatologa koji će vam uz terapiju dodatno savjetovati specijalne preparate za tretiranje noktiju ili njihovu njegu. Takve otopine ili kreme sadrže visoke koncentracije ureje. Nanose se samo na površinu nokta, svakodnevno iza laganog turpijanja papirnatom tzv. banana rašpicom. Savjetuje se preko noći zamotati premazani nokat prozirnom folijom.
U slučaju da je psorijaza zahvatila veću površinu kože specijalista dermatologije procjenjuje potrebu za fototerapijom UV zrakama. Većina oboljelih od psorijaze u sunčanijem dijelu godine primjećuje poboljšanje svoje bolesti. Ipak, to nije razlog da se pretjerano izlažu direktnim sunčevim zrakama jer su sunčane opekotine upalno stanje koje u psorijazi svakako treba izbjegavati. Zaštite kožu nježnim i regenerirajućim sredstvima s optimalnom zaštitom od sunca.
Za ljubitelje prirodnih organskih proizvoda za njegu kože u prolaznoj fazi psorijaze treba izabrati pročišćene i certificirane biljne preparate u cilju izbjegavanja ponovnih iritacija.

Dodaci prehrani kod psorijaze
Od dodataka prehrani najviše je klinički ispitivan utjecaj omega 3 masnih kiselina na psorijatične promjene. Uzimanje omega 3 preparata sa što većom koncentracijom EPA/DHA u njenom sastavu smanjuje lučenje upalnih medijatora u koži i smiruje psorijazu. Omega 3 masne kiseline ujedno smanjuju suhoću kože i problem fotostarenja.
Kombinacije vitamina i minerala trebale bi sadržavati selen, koenzim Q10 i vitamin E jer su ovi antioksidansi dokazano najučinkovitiji u smanjenju oksidativnog stresa na oštećene stanice kože kod psorijaze. Preporučujem kolekciju Almagea i proizvode Shine on kapsule i Sun love skin + kapsule.
Ne zaboravimo povezanost zdrave mikrobiote crijeva i kože zbog čega se probiotička potpora savjetuje kroz duže razdoblje. Naizmjenično koristite proizvode s dermobioticima (Bionike Triderm A.D. Pro skin vrećice) i one s drugačijim sojevima probiotika.
Pametni lijekovi za psorijazu
U zadnjih desetak godina i u Hrvatskoj su dostupni takozvani pametni lijekovi za liječenje psorijaze. Oni ciljano napadaju upalne medijatore (citokine, interleukine), zaustavljaju napad na stanice kože i njeno poremećeno umnažanje kod psorijaze. Rezultati su vrlo brzo vidljivi. Doziranje je u početku češće dok se nakon nekoliko tjedana primjenjuje samo doza održavanja. Riječ je o skupim lijekovima koje odobrava posebno povjerenstvo na preporuku vašeg dermatologa. Propisat će vam najvjerojatnije jednostavnu samoinjektirajuću brizgalicu premda se u zadnje vrijeme izdaju i oralni oblici pametnih lijekova. Nevjerojatno je unaprijeđena kvaliteta života s ovim lijekovima, smanjen broj komplikacija psorijaze i psihosocijalni identitet oboljelih.
Vjekoslava Šupraha, mag.pharm.
Izvori:
- Dean Vuković. „Koža“. Casi priručnik za primjenu dodatatka prehrani. CASI; Zagreb 2024, str 44.
- Ko S, Chi C, Yeh M, Wang S, Tsai Y, Hsu M. Lifestyle changes for treating psoriasis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2019, Issue 7. Art. No.: CD011972. DOI: 10.1002/14651858.CD011972.pub2.
- Sbidian E, Chaimani A, Garcia-Doval I, Doney L, Dressler C, Hua C, Hughes C, Naldi L, Afach S, Le Cleach L. Systemic pharmacological treatments for chronic plaque psoriasis: a network meta-analysis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2022, Issue 5. Art. No.: CD011535. DOI: 10.1002/14651858.CD011535.pub5.
- Guelimi R, Chaimani A, Parisi R, Penso L, Hughes C, Afach S, Sbidian E, Le Cleach L. Serious adverse events associated with systemic treatments for psoriasis: a network meta‐analysis of observational studies and randomized controlled trials. Cochrane Database Syst Rev. 2024 Apr 18;2024(4):CD015263. doi: 10.1002/14651858.CD015263. PMCID: PMC11025496.
- Lee, Hyun-Ji, and Miri Kim. “Challenges and Future Trends in the Treatment of Psoriasis.” International journal of molecular sciences vol. 24,17 13313. 28 Aug. 2023, doi:10.3390/ijms241713313.
- Njega kože i psorijaza (https://www.eucerin.hr/specials/psorijaza).