Kašalj nije bolest, već simptom bolesti. Može biti simptom uobičajenih viroza ili prehlade, no ponekad može biti i simptom nečega mnogo ozbiljnijeg. Dugotrajni kašalj značajan je uzrok smanjene kvalitete života. Prema podacima, kašalj je peti po redu među najčešćim simptomima zbog kojih se pacijenti javljaju liječniku obiteljske medicine.
Vrste kašlja
Po duljini trajanja razlikujemo:
- Akutni kašalj koji traje do tri tjedna i najčešće se javlja kod: upala gornjeg dišnog sustava, prehlada i upala sinusa.
- Kronični kašalj koji traje više od osam tjedana, često se javlja kod pušača, može se javiti kao nuspojava uzimanja lijekova, a najčešći uzrok je kronična upala nosne sluznice sa sluzi koja se cijedi niz ždrijelo i izaziva podražaj na kašalj.

Dva osnovna tipa kašlja:
U stručnoj literaturi možemo naići na detaljne podjele kašlja prema vrstama i uzrocima, no pod dva osnovna tipa kašlja razlikujemo produktivni (mokri) i neproduktivni (suhi, nadražajni):
- Suhi kašalj se gotovo uvijek javlja u virusnim infekcijama, osobito kod gripe. Ako potraje duže, može biti neugodan i iscrpljujući, može uzrokovati probleme u svakodnevnom funkcioniranju i komplikacije poput boli u prsima i trbuhu, povećan krvni tlak i inkontinenciju. Suhi kašalj može nakon nekoliko dana prijeći u produktivni jer sluznica dišnih puteva počinje proizvoditi više sluzi. Tu sluz je često teško iskašljati jer je gusta.
- Produktivni kašalj pak dolazi uz izlučivanje sekreta, prema kojemu se može već na prvu odrediti o kakvom se uzročniku radi.
Kako je kašalj uvijek simptom (znak) bolesti, potrebno je utvrditi i ukloniti uzrok kašlja. Ako uzrok nije lako utvrditi, kašalj se liječi simptomatski, ovisno o prisutnosti sluzi.
Suh i nadražajan kašalj prati obično:
Kod suhog i nadražajnog kašlja je terapija isključivo simptomatska.
Produktivan kašalj javlja se kod:
- prehlada
- infekcija dišnih puteva
- kroničnog bronhitisa
- kronične opstruktivne plućne bolesti.
Infekcije dišnih putova uzrokovane bakterijama obično su praćene povišenom tjelesnom temperaturom i gustim, žuto-zelenim iskašljajem pa je uz simptomatsku terapiju, obavezna i primjena antibiotika.
Kašalj osim navedenih razloga, može biti uzrokovan:
- pušenjem
- astmom
- alergijom
- kroničnim bronhitisom
- zatajenjem srca
- lijekovima kao što su ACE inhibitori.
Prirodno smirenje kašlja
Smirenju kašlja svakako pridonosi ovlaživanje sluznice toplim napitcima poput biljnih čajeva. Obično su to kombinacije sljeza, plućnjaka, islandskog lišaja i majčine dušice.

Gazirana pića, voćni sokovi i voćni čajevi se ne preporučuju jer iritiraju sluznicu. Prostorije u kojima se boravi potrebno je provjetravati i ovlaživati kako zrak ne bi bio suh.
Ako se koriste aroma lampe za prostor kod kašlja, dobro djeluju eterična ulja:
Eterična ulja eukaliptusa i bora se mogu primijeniti u obliku masti za mazanje leđa i prsa.

Pomoć za ublažavanje kašlja
Ako vas muči kašalj i ne prestaje, vaš će vam liječnik ili ljekarnik nakon stručne obrade preporučiti neki od lijekova za ublažavanje kašlja. Dvije su osnovne vrste lijekove za ublažavanje kašlja: antitusici i ekspektoransi.
Ekspektoransi su jedni od najčešće korištenih lijekova, osobito u zimskim mjesecima.
Mukolitici, lijekovi iz skupine ekspektoransa koriste se u liječenju produktivnog kašlja tako što smanjuju gustoću bronhalne sluzi, olakšavaju iskašljavanje i ublažavaju otežano disanje.
Acetilcistein je mukolitik i primjenjuje se kada je potrebno smanjiti viskoznost bronhalnog sekreta u dišnim putevima radi lakšeg iskašljavanja kod bolesti respiratornog sustava povezanih s produktivnim kašljem poput astme, bronhitisa, emfizema, mukoviscidoze i bronhiektazija.
Belupo je svoju dobro poznatu paletu OTC lijekova za liječenje prehlade i gripe, Lupocet flu forte, Rinil (sprej za nos) i Hederan (biljni lijek za suhi kašalj), proširio s lijekom pod nazivom Naxil u obliku šumećih tableta, ugodnog okusa naranče. Naxil forte sadrži 600 mg acetilcisteina i koriste ga odrasli u dozi jedne tablete dnevno, dok je za primjenu kod djece od dvije godine namijenjen Naxil 200 mg. Doza za djecu od dvije do sedam godina je dvije tablete Naxila 200 mg dnevno, a za djecu od sedam godina nadalje tri tablete Naxila 200 mg dnevno otopljene u čaši vode.
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.