Koji su uzročnici upale mjehura?
Žene obolijevaju znatno češće od muškaraca jer je kod žena mokraćna cijev (uretra) kratka, ravna i široka i time je olakšan prolaz bakterija do mokraćnog mjehura. Osim toga, otvor ženske uretre je blizu rodnice i anusa pa je stoga izložen većem broju mikroorganizama.
Faktori rizika
Faktori rizika za razvoj cistitisa su čimbenici koji povećavaju mogućnost ulaska bakterija u mokraćni mjehur, a to su:
- spolni odnos
- nedovoljna higijena
- zadržavanje mokraće
- odgađanje mokrenja
- prisutnost urinarnog katetera
- menopauza
- trudnoća
- dijabetes
- spolne bolesti.
Simptomi upale mjehura
Simptomi mogu varirati od laganih, jedva primjetnih pa sve do jako bolnih i neugodnih. Upala se u pravilu razvija vrlo brzo i naglo, a u najvećem broju slučajeva javljaju se simptomi poput:
- učestalog mokrenja
- pečenja i osjećaja pritiska pri mokrenju
- bolnog mokrenja
- neodgodive potrebe za mokrenjem
- mokrenja male količine mokraće
- zamućene mokraće neugodnog mirisa
- potrebe za mokrenjem noću
Ponekad se mogu javiti i:
- krv u mokraći
- povišena temperatura
- bol u zdjelici i donjem dijelu leđa
Dijagnoza cistitisa potvrđuje se laboratorijskom analizom urina. Može se provesti i mikrobiološka obrada koja se naziva urinokultura.
Liječenje upale mjehura
Liječenje treba započeti odmah nakon pojave prvih simptoma jer u slučaju neliječenja, upala mjehura može vrlo brzo prerasti u kompliciranu infekciju. Blaže infekcije mogu se liječiti biljnim pripravcima, a liječnička intervencija je obvezna kod trudnica, dijabetičara i kod ponavljajućih infekcija. Ako se jave jaki bolovi u leđima, visoka temperatura i treskavica, mučnina i povraćanje, potrebna je hitna medicinska pomoć jer ti simptomi mogu ukazivati na to da se razvila ozbiljna upala bubrega – pijelonefritis. Ovisno o jakosti simptoma, liječnik će odrediti terapiju antibiotikom ili uroantiseptikom u trajanju od tri do deset dana. U slučaju dugotrajnih i ponavljajućih cistitisa može se odrediti višetjedna pa i višemjesečna antimikrobna terapija.
Prirodni lijekovi protiv upale mjehura
Od ljekovitog bilja za liječenje upale mjehura najdužu primjenu ima medvjetka, bilo samostalno ili u kombinaciji s drugim biljnim vrstama. Njeni listovi sadrže spojeve koji u lužnatom urinu imaju antibakterijsko djelovanje. Uz svako uzimanje preparata medvjetke preporučuje se zalužiti urin s npr. pola žličice sode bikarbone.
Osim toga, treba izbjegavati slatku i jako kiselu hranu i vitamin C jer oni zakiseljuju mokraću. Primjena medvjetke ograničena je na sedam do deset dana, a kontraindicirana je u trudnoći. Listovi brusnice djeluju na vrlo sličan način kao medvjetka, dok spojevi u plodu brusnice sprečavaju prianjanje bakterija, posebice E.coli, na stijenke urinarnog trakta.
Na isti način djeluje i D-manoza, vrsta jednostavnog šećera po kemijskom sastavu slična glukozi. Plod brusnice i D-manoza se mogu koristiti dulje vrijeme u profilaktičke svrhe, osobito kod ponavljajućih infekcija uzrokovanih s E.coli. Brusnica se ne smije koristiti s medvjetkom, a njena primjena sigurna je u trudnoći. Kod cistitisa pomažu i biljke koje imaju diuretičko djelovanje jer potiču ispiranje mokraćnih putova, kao što su npr. kopriva, breza, zlatnica, peršin, maslačak, itd. U prevenciji urinarnih infekcija važnu ulogu imaju i probiotici koji potiskuju naseljavanje patogenih bakterija smanjujući tako rizik od infekcije.
Savjeti za sprječavanje upale mokraćnog mjehura
- Pijte puno tekućine
Popijte najmanje osam čaša tekućine dnevno. Pijte vodu, sok od brusnice ili borovnice, a izbjegavajte kavu, alkohol i zaslađene voćne sokove. Povećani unos tekućine potiče češće mokrenje kojim se ispiru bakterije.
- Ne odgađajte mokrenje
- Mokrite kad god osjećate potrebu ili barem svaka četiri sata. Pritom nastojite potpuno isprazniti mjehur.
- Održavajte pravilnu higijenu genitalnog područja
Održavanje genitalnog područja čistim i brisanje od naprijed prema straga može smanjiti mogućnost prijenosa bakterija na ušće mokraćne cijevi. Tuširanje je bolji izbor od kupke u kadi. Operite spolovilo prije i poslije spolnog odnosa. Redovito mijenjajte tampone i uloške.
- Mokrite poslije spolnog odnosa
Mokrenje odmah nakon spolnog odnosa može ukloniti bakterije koje su mogle biti unesene u uretru tijekom odnosa.
- Izbjegavajte nošenje uske odjeće
Uske hlače i gaćice mogu nadražiti mokraćnu cijev. Umjesto sintetičkog birajte donje rublje od prirodnih materijala jer je vlažnost genitalnog područja pogodna za razmnožavanje bakterija. Upala mokraćnog mjehura je uglavnom bezazlena i lako izlječiva bolest, ali je ne treba olako shvaćati jer neadekvatnim liječenjem može dovesti do brojnih komplikacija.