Budući da u ljetnim mjesecima dosta vremena provodimo na plaži ili bazenima, dolazimo u dodir s izvorima mikroba. Mokar kupaći kostim, ležanje na mokrim ručnicima, mokre i hladne noge, sve su to faktori koji pogoduju nastanku urinarnih infekcija.
Uzroci i simptomi
Urinarni trakt čine: mokraćna cijev, mokraćni mjehur, mokraćovodi i bubrezi. Žene češće obolijevaju od urinarnih infekcija budući da imaju kraću mokraćnu cijev i zbog blizine vaginalne i crijevne mikroflore. Urinarne infekcije ili infekcije mokraćnog sustava najčešće su bakterijske, uzrokovane Escherichiom coli ili rodovima: Proteus, Klebsiella, Enterobacter. Dominatni su cistitisi (upale mjehura). Simptomi se javljaju naglo: učestalo, urgentno mokrenje malih količina mokraće uz peckanje, žarenje i bolove u području mjehura i blago povišenu temperaturu.
Preporuke ljekarnika
CISTITIS
Blaže oblike cistitisa možete liječiti i sami, uz dogovor s liječnikom ili ljekarnikom. Medvjetka ima dokazanu djelotvornost u liječenju cistitisa. Dolazi u sastavu čajeva (Urološki, Uvin H) ili u obliku standardiziranih pripravaka gdje su djelatne komponente arbutin i metilarbutin, a također i flavonoidi. Treba ih uzimati u dnevnoj dozi 400 – 800 mg. U ljekarnama možete naći Urosal lady i Cystinol za žene, a Urosal kapsule za IMS kod muškaraca kada su povezane s tegobama prostate. Čaj se pije tri do četiri puta na dan između obroka, najduže sedam do deset dana. Medvjetka djeluje u lužnatom okolišu. Istovremeno se ne smije uzimati brusnica ili vitamin C, a izbjegavati treba i slatke namirnice. Čaj od medvjetke ne smiju piti trudnice, djeca, osobe osjetljivog želuca ili osobe s oštećenjima bubrega i jetre.
Nažalost, priča tu vrlo često nije gotova, već postoje simptomi, bolesti i stanja kojima trebamo posvetiti više pažnje. Simptomi kod kojih treba odmah zatražiti liječničku intervenciju su: visoka temperatura, krv u mokraći, intenzivni bolovi kod mokrenja i bolovi u leđima. Ranjive skupine, trudnice, djeca, bubrežni bolesnici i svi bolesnici s teškim bolestima, poput dijabetesa, trebaju odmah potražiti liječničku pomoć. Ovakva se infekcija može proširiti prema bubrezima, pa se uz simptome cistitisa javlja i visoka temperatura, bolovi u leđima, zimica.
URETRITIS
Uretritis je upala mokraćne cijevi. Ako je uzrokovan uzročnicima spolno prenosivih bolesti, obavezno zahtijeva liječenje oba partnera. Muškarci rjeđe obolijevaju, ali se infekcije uvijek tretiraju kao komplicirane. Kod cistitisa se antibiotik uvijek pije dva tjedna, a ako se on komplicira prostatitisom, antibiotik se pije četiri tjedna.
PONAVLJAJUĆE (REKURENTNE) INFEKCIJE
Potvrđuju se pozitivnim nalazom uzročnika u urinokulturi i to tri u godini dana ili dva u posljednjih šest mjeseci. Terapija se provodi već kod nalaza tisuću bakterija u mililitru urina, a daju se i preventivne doze antibiotika prema ISKRA smjernicama. Kod ponavljajućih infekcija žena uzrokovanih Escherichiom u primjeni je brusnica koja dolazi u obliku standardiziranih ekstrakata ploda ili kao sok. Proantocijanidini sprječavaju prianjanje bakterije na stijenku urinarnog trakta. Brusnica povoljno djeluje i na PH vrijednosti urina jer ga zakiseljuje. Slično djeluje i D-manoza, šećer koji nepromijenjen dolazi u mjehur, na sebe veže E. coli i tako bakterije mokrenjem odstranjuje iz organizma. Povoljno djeluju i biljke s diuretskim djelovanjem: breza i zlatnica. Dolaze u sastavu čajeva ili kao kapsule Urocur. Povoljno djeluje i dostatno uzimanje tekućine. Pomoći će i svakodnevno uzimanje vitamina C, lactobacila (Lactogyn) u trajanju od četiri do šest tjedana. Imunitet će popraviti alfa i beta glukani (Alfabiotik), kao i standardizirani pripravci echinacee. Ako vam je liječnik prepisao antibiotike, obavezno ih morate popiti do kraja, a ne prekidati uzimanje kada osjetite poboljšanje.
I za kraj, uživajte u svim blagodatima koje nam donosi ljeto, veselite se toplim i sunčanim danima, uronite u more i napunite se pozitivnom energijom!