Imunološki je sustav zadužen za detekciju neprijateljskih mikroba koji dospiju u organizam. Zbog toga mora stvoriti posebne tvari – antitijela i stanice imunološke zaštite koji pomažu u neutraliziranju aktivnosti uzročnika bolesti i zapamtiti infekciju do koje je došlo u organizmu.
Što dodatno oslabljuje imunitet?
Određene namirnice i utjecaji iz okoliša mogu naškoditi imunološkom sustavu. Nutritivni nedostaci, prevelik unos šećera, hrana bogata konzervansima i aditivima, pretilost, manjak tjelesne aktivnosti i previše masnoća u prehrani (osobito životinjskoga podrijetla) čimbenici su koji utječu na slabljenje imunološkog sustava. Prečesto i nekontrolirano uzimanje antibiotika može izazvati poremećaj crijevne flore ili flore dišnih putova.
Kako vratiti narušenu ravnotežu imunološkom sustavu?
U svrhu očuvanja i jačanja imunološkog sustava preporučuje se u svakodnevnu prehranu uvrstiti pčelinje proizvode i dodatke prehrani koji sadrže vitamine i minerale.
Pčelinji proizvodi su riznica „ljekovitih“ tvari iz prirode, a koriste se od pamtivijeka i doprinose očuvanju zdravlja čovjeka. Neprestano se proširuju spoznaje o biološkoj aktivnosti pčelinjih proizvoda, otkrivaju se nova djelovanja i potvrđuju tradicionalna znanja o njihovoj ljekovitosti.
Med je dobar prirodni imunostimulator.
Propolis, cvjetni prah i matična mliječ sadržavaju pregršt vitamina, minerala i aminokiselina koji djeluju stimulativno na organizam.
Vitamin C i cink su na vrhu popisa kada je riječ o jačanju imuniteta. Potiču rad imunološkog sustava kroz složene stanične procese i povećavaju proizvodnju stanica koje se bore protiv infekcija.
Prilikom izbora dodataka prehrani, osobito za djecu, važno je brinuti o njihovoj kvaliteti, a prednost dajemo proizvodima od prirodnih sastojaka koji ne sadrže umjetne boje, umjetne okuse i druge aditive.
Autorica članka:
Petra Galović, dipl. ing. biotehnologije, PIP d.o.o.