I naš organizam osjeća blagdane
Dolaskom hladnijih dana ne mijenjaju se samo vremenski uvjeti nego i način naše prehrane. Nakon lagane ljetne hrane mnogi od nas imaju teškoća s privikavanjem na jesensko-zimsku prehranu jer obroci postaju pomalo preteški za naš želudac, a uživanje u slasnoj prehrani pretvara se u nelagodan doživljaj. Pritom često nismo sigurni što uzrokuje naše probleme.
Žgaravica je jedan od najčešćih simptoma bolesti ili promjena u probavnom sustavu.
Riječ je o nadraženosti jednjaka želučanom kiselinom. Uz pomoć sile teže kružni mišić-donji sfinkter jednjaka zadržava želučanu kiselinu u želucu. Donji sfinkter jednjaka nalazi se na mjestu gdje se jednjak sastaje sa želucem, ispod i malo lijevo od prsnog koša. U normalnim okolnostima on se otvara kako bi propustio hranu u želudac, a zatim se zatvara. Ako se sfinkter otvara prečesto ili previše, želučana kiselina može dospjeti u jednjak i izazivati žgaravicu. Povremena žgaravica nije opasna, a kronična može biti simptom ozbiljnih tegoba.
Uzroci
Osnovni uzrok žgaravice je nepravilan rad donjeg sfinktera jednjaka koji se ne zatvara onoliko često koliko bi trebao. Neumjerenost je često otežavajuća okolnost: prekomjerna količina hrane u želucu (prejedanje) ili prevelik pritisak na želudac (gojaznost, trudnoća). Određene namirnice imaju opuštajući učinak na donji sfinkter jednjaka: rajčica, agrumi, češnjak, luk, čokolada, kava, alkohol i pepermint. Jela bogata masnoćom i uljima često dovode do žgaravice baš kao i neki lijekovi, posebice antibiotici i acetilsalicilna kiselina. Stres opterećuje živce koji upravljaju donjim sfinkterom jednjaka pa može izazvati žgaravicu, a pušenje, kojim se opušta sfinkter i potiče lučenje želučane kiseline, je jedan od čimbenika koji najviše potiču pojavu žgaravice.
Simptomi
Glavni simptomi žgaravice su:
- žarenje u prsima, odmah iza prsne kosti koje se javlja nakon obroka i traje nekoliko minuta ili sati
- bol u prsima, posebno nakon saginjanja ili kad legnete
- pečenje ili žarenje u grlu, pojava gorke ili slane tekućine u grlu
- podrigivanja
Teži simptomi mogu biti uzrok neke druge bolesti pa je potrebno obratiti se liječniku.
- otežano gutanje, zadihanost, znojenje, vrtoglavica, povraćanje, proljev, izuzetno jaka bol u trbuhu, vrućica ili crna odnosno krvava stolica (moguće da se radi o uklještenju hijatusne kile, gastritisu, želučanom čiru)
- ako nakon 15 minuta uzimanja antacida (sredstva za ublažavanje žgaravice) nema olakšanja, to može biti znak srčanog udara
- ako se žgaravica pogoršava pri tjelovježbi, a ublažava pri mirovanju, možda se radi o srčanoj bolesti
- ako imate kroničnu žgaravicu, želučana kiselina neprekidno nagriza jednjak, što može dovesti do ezofagitisa, oštećenja tkiva jednjaka, želučanog čira pa i raka
Liječenje
Konvencionalno liječenje
Prva zadaća je utvrđivanje uzroka žgaravice kako bi ga se u budućnosti moglo izbjegavati. Kao sredstvo za neutralizaciju želučane kiseline upotrebljavaju se antacidi. Antacidi ublažavaju povremene neugodne simptome koji prate žgaravicu, probavne tegobe praćene prevelikim lučenjem kiseline i suvišak kiseline u želucu. Antacidi mogu utjecati na stupanj apsorpcije drugih lijekova, treba ih uzimati jedan ili dva sata prije ili poslije uzimanja tih lijekova. Ako antacidi ne uklone simptome, liječnik Vam može propisati sredstva za smanjenje proizvodnje želučane kiseline (ranitidin, omeprazol...).
Alternativno liječenje
To je liječenje koje se oslanja na biljne lijekove kako bi smanjili kiselinu. Čaj od đumbira može brzo ublažiti žgaravicu kao i čaj od stolisnika, a umirujući učinak čaja od kamilice može biti djelotvoran u slučaju žgaravice izazvane stresom.
Prevencija
Žgaravica se u pravilu može spriječiti. Ključno je održavati razumnu tjelesnu masu, izbjegaviti tvari koje izazivaju dotok želučane kiseline u jednjak, dovoljno se odmarati, redovito vježbati i smanjiti stres.
Silvija Rutalj,mr.pharm.