Žgaravica, refluks, učestali problemi sa želucem
Nakon lagane ljetne hrane mnogi od nas imaju teškoća s privikavanjem na jesensko-zimsku prehranu jer obroci postaju pomalo preteški za naš želudac, a uživanje u slasnoj prehrani pretvara se u nelagodan doživljaj. Pritom često nismo sigurni što uzrokuje naše probleme.
Povremena žgaravica nije opasna, a kronična može biti simptom ozbiljnih tegoba. Neumjerenost je često otežavajuća okolnost: prekomjerna količina hrane u želucu (prejedanje) ili prevelik pritisak na želudac (gojaznost, trudnoća). Stres može izazvati žgaravicu, a pušenje je jedan od čimbenika koji najviše potiče pojavu žgaravice.
Glavni simptomi žgaravice su: žarenje u prsima, odmah iza prsne kosti koje se javlja nakon obroka i traje nekoliko minuta, bol u prsima, posebno nakon saginjanja ili kad legnete, pečenje ili žarenje u grlu, pojava gorke ili slane tekućine u grlu i podrigivanje.
Simptomi Gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB) nastaju vraćanjem sadržaja želuca i dvanaesnika u jednjak, usta i dišne putove. Bolesnici osjećaju žgaravicu odnosno žarenje, pečenje, bol ili neugodu neposredno ispod i iza prsne kosti zbog izlaganja sluznice jednjaka želučanoj kiselini. Može se javiti i bol pri gutanju, mučnina, smetnje sna, upala jednjaka, a u težim oblicima erozija sluznice. Liječi se smanjenjem kiselog sadržaja želuca.
Antirefluksna oralna suspenzija
RefluSTAT je proizvod u bezreceptnom portfelju JGL-a. Sadrži alginate i karbonate koji brzo i učinkovito mehanički sprječavaju povratak želučanog soka u jednjak. Mehanizam djelovanja je sljedeći: kada proizvod dođe u dodir s kiselim pH vrijednostima želuca, natrijev alginat (prirodni polimer ekstrahiran iz smeđih algi) taloži se formirajući gel. U međuvremenu, karbonati prisutni u proizvodu oslobađaju ugljični dioksid koji omogućava gelu da se izdigne i formira čep. On predstavlja fizičku barijeru i sprječava povratak želučanog soka u jednjak. Osim toga, natrijev bikarbonat pomaže u smanjenju želučane kiselosti.
Upravo iz navedenih razloga, RefluSTAT učinkovito i brzo smanjuje simptome poput žgaravice, žgaravice tijekom trudnoće, vraćanja kiseline iz želuca u jednjak, probavnih smetnji, kašlja, nadražaja grla i ždrijela.
Odrasli i djeca starija od 12 godina uzimaju jednu do dvije vrećice nakon glavnog obroka i prije spavanja.
5 korisnih savjeta kako smanjiti želučane tegobe
UVEDITE PRAVILAN NAČIN PREHRANE
- izbacite iz prehrane namirnice koje dobro ne podnosite
- zadnji obrok neka bude barem tri sata prije spavanja
- jedite polagano i opušteno
- dobro prožvačite hranu
- dok jedete, sjedite uspravno
NAMIRNICE KOJE POMAŽU
- kruh i žitarice (cjelovite ili obogaćene žitarice)
- povrće (svježe, smrznuto, sok od kupusa, celer)
- voće (svježe, smrznuto, konzervirano, jabuke, brusnice)
- obrano mlijeko, mliječni proizvodi s niskim udjelom masti
- meso (krto meso, svinjetina, teletina, perad, bijela riba)
- ostalo (sjemenke lana, krekeri od riže)
IZBJEGAVAJTE JER ŠTETI
- povrće koje uzrokuje plinove (brokula, cvjetača, paprika, češnjak)
- pekarske proizvode od bijelog brašna
- jela pržena u dubokoj masnoći
- namirnice koje sadrže velike količine šećera
- konzumaciju kave, gaziranih pića
- alkohol i cigarete
UNOSITE OMEGA-3 MASNE KISELINE
- Omega-3 masne kiseline pokazale su zaštitno djelovanje, stoga u prehranu uvrstite ribu, posebice bakalar, losos i haringe
- dobar izvor omega-3 masnih kiselina su i orašasti plodovi, sjemenke lana i ulje repice
U SLUČAJU TEŽIH I STALNIH TEGOBA, UZETI JEDNU DO DVIJE VREĆICE REFLUSTATA
- Vrećica sadrži natrijev alginat i karbonate
- Svoj učinak postiže zahvaljujući fizičkom mehanizmu djelovanja
- Uobičajena doza za odrasle i djecu iznad 12 godina iznosi jednu do dvije vrećice nakon glavnog obroka
