Menopauza je završetak reprodukcijskog ciklusa žene. Prosječno se javlja u 51. godini života.
Prijevremena menopauza se javlja prije 40. godine života, a kasnom menopauzom nazivamo prestanak menstruacije nakon 55. godine.
Perimenopauza je višegodišnje razdoblje oko menopauze kojim dominiraju neuredna krvarenja iz maternice i vazomotorne smetnje. Često se koristi i pojam klimakterij. Pod tim se pojmom podrazumijeva prijelazno razdoblje žene od fertilne dobi prema menopauzi i starosti. Najčešće se javlja u dobi od oko 45 godina, a traje između pet i deset godina.
Uzroci menopauze
U tijelu žene u razdoblju menopauze nastaju promjene koje su posljedica smanjenog stvaranja hormona u jajnicima, prvenstveno estrogena. Ženski spolni hormoni luče se iz jajnika, a najvažniji su estrogen i progesteron.
Estrogen kontrolira:
- ženski spolni razvoj
- stimulira rast
- stimulira funkciju ženskih spolnih hormona.
Potiče razvoj sekundarnih ženskih spolnih karakteristika u pubertetu i zajedno s progesteronom sudjeluje u potpunom razvitku spolnih organa i regulaciji menstruacijskog ciklusa i trudnoće. Utječu na kožu čineći je mekom i dobro prokrvljenom. Djeluju povoljno na razinu kolesterola tako da snižavaju razinu lošeg LDL-kolesterola u krvi.
Estrogeni sprečavaju razgradnju kostiju i time štite od osteoporoze. Kako se estrogen smanjuje tijekom godina menopauze, vaginalno se tkivo isušuje i stanjuje. Hormon testosteron je neophodan za buđenje seksualne želje, a progesteron održava zdravo funkcioniranje ženskog reproduktivnog sustava. Nedostatak ovih hormona potiče promjene na koži, pa postaje tanja, suha, neelastična i s dubokim borama. Kosa gubi sjaj i tanji se.
Simptomi menopauze
Rani simptomi: neuredni menstruacijski ciklusi, valovi vrućine, noćna znojenja, glavobolje, razdražljivost, tjeskoba, emocionalna labilnost, slabljenje koncentracije, zaboravljivost i gubitak libida.
Srednji simptomi: atrofija urogenitalnih organa čiji epitel postaje tanji, a mišićje gubi tonus, nastaje inkontinencija, učestalo, urgentno i bolno mokrenje, suha koža, tanka kosa, dlake se prorjeđuju i nokti postaju krhki.
Kasni ili kronični simptomi: osteoporoza i kardiovaskularne bolesti.
Kako ublažiti simptome menopauze?
Prije desetak godina na velika je vrata ušlo hormonsko nadomjesno liječenje u klimakteriju i postmenopauzi. Međutim, studije su pokazale da ono nije bezopasno i da je njegov učinak precijenjen. Danas se smatra da hormonsku nadomjesnu terapiju treba davati kada postoje vazomotorne smetnje koje ženi onemogućavaju svakodnevno funkcioniranje i to dok te smetnje traju.
Pristup treba biti strogo individualan, uz procjenu rizika i povoljnih učinaka i naravno, uz uvjet da ne postoje čimbenici koji bi to priječili.
Apsolutne su zapreke za hormonsko liječenje:
- trudnoća
- rak dojke
- teže oštećenje jetre
- tromboembolijska bolest.
Pomoći mogu i neke biljke. Većina biljaka za menopauzu imaju estrogensko djelovanje, zbog toga što sadrže fitoestrogen – prirodni estrogen.
Fitoestrogeni djeluju poput ljudskog estrogena i nadomještaju manjak ovog hormona u organizmu. Biljke koje sadrže fitoestrogen: Trifolium pratense (crvena djetelina), Ginseng, Ginkgo biloba, Angelica sinensis, Cimicifuga racemosa, Glycyrrhiza glabra, licorice (sladić) i dr.
Postoje biljke koje imaju progesteronsko djelovanje, kao što su divlji jam i konopljika. Također postoje i biljke koje reguliraju rad endokrinog sustava i uspostavljaju normalnu razinu hormona u organizmu:
- maca
- žuti noćurak
- kopriva.
Preporučuje se, svima znana, mediteranska prehrana koja obiluje povrćem i voćem, ribom, mahunarkama, cjelovitim žitaricama i uljima biljnog podrijetla (osobito maslinovim uljem).
Prehranu obogatite namirnicama koje se posebno preporučuju ženama u menopauzi - soja i proizvodi od soje jer sadrže fitoestrogene koji mogu ublažiti simptome menopauze. Osim soje, fitoestrogeni se nalaze i u sjemenkama lana, sezama, suncokreta, integralnim žitaricama, voću i povrću. Ograničite konzumaciju namirnica bogatih jednostavnim ugljikohidratima (šećer, bijelo brašno) i zasićenim mastima (punomasni mliječni proizvodi, masno meso, mesne prerađevine), a trans masti izbjegavajte u potpunosti (pržena hrana, razne grickalice). Izbjegavajte konzumaciju alkohola, a kofein ograničite. Preporučuje se redovito konzumiranje cinka, kao i vitamina C i B5.
Tjelesna aktivnost je od najveće važnosti
Vježbe podižu nivo estrogena u organizmu, značajno smanjuju rizik od osteoporoze i srčanih bolesti, doprinose gubitku kilograma, smanjuju stres, valove vrućine, iritabilnost i nesanicu. Uživajte u hodanju, vožnji bicikla, aktivnom radu u vrtu, plivanju, kardio treningu na spravama ili plesanju.