Najvažnija je mogućnost pravovremenog otkrivanja, a samim time i uspješnijeg liječenja!
Rak dojke je najčešća zloćudna bolest kod žena u svijetu i u Hrvatskoj. Godišnje se pojavi oko 2300 novih slučajeva oboljelih žena, a oko 900 žena godišnje umire od ove opake bolesti. Važno je napomenuti da se preko 90% bolesnica s rakom dojke može izliječiti ako se dijagnoza bolesti postavi u ranom stadiju i ispravno liječi. Najvažniju ulogu u ranom otkrivanju bolesti imaju same žene. Redovitim pregledima, koji uključuju samopregled, mamografiju i ultrazvučni pregled, ova bolest se može otkriti u ranom stadiju, što znači i veće šanse za ozdravljenje.
Rak dojke u Europi otkriva se u jedne četvrtine svih novooboljelih žena od raka (25,5%), a smrt uzrokuje u 17,5% oboljelih žena. Zaustavljanje porasta smrtnosti ili početak pada zamijećen je sedamdesetih i osamdesetih godina u nekim zemljama zapadne Europe, kao i u SAD-u, Kanadi i Australiji, zemljama koje su prije nekoliko desetljeća počele s organiziranim programom ranog otkrivanja raka. Spriječiti nastanak raka dojke nije moguće. Upravo stoga je neophodno što ranije otkriti bolest, dok je u početnom, lokaliziranom stadiju, a upravo Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke pruža tu mogućnost.
U Hrvatskoj je Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke usvojen na sjednici Vlade RH 29. lipnja 2006. godine. Program je sukladan Rezoluciji o prevenciji i kontroli karcinoma koju je usvojila Svjetska zdravstvena skupština na zasjedanju u Ženevi.
Metoda koje se preporučuje za probir je MAMOGRAFIJA – metoda koja može otkriti rak dojke do dvije godine ranije nego što tumor postane dovoljno velik da se može napipati. Radi se o rendgenskom pregledu dojki kojim se osim tumora mogu detektirati i druge promjene, uključujući i one koje su premalene da bi se mogle napipati. Unatoč izuzetnoj vrijednosti i nezamjenjivosti u otkrivanju tumora, važno je naglasiti da se mamografijom ne može prikazati 15 – 20% tumora dojki, osobito ako se radi o dojkama s gustom žljezdanom strukturom.
Najznačajniji rizični čimbenici za razvoj raka dojke su:
- starija životna dob
- genetska predispozicija (rak dojke u obitelji)
- prva mjesečnica prije 12. godine života
- menopauza iza 55. godine života
- nerotkinje ili žene koje su rodile iza 30 godine
- žene koje nisu ili su kratko dojile
- biopsijski nalaz epitelne hiperplazije ili atipije u dojkama
- štetne životne navike (nedovoljno kretanje, nepravilna prehrana, pušenje, alkohol, izloženost stresu i ionizirajućem zračenju)
Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke
Ciljna skupina su žene u dobi 50 do 69 godina. Njima Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ šalje pozive za mamografsko snimanje na kućnu adresu s točno određenim terminom i lokacijom mamografske jedinice. Uz pozivno pismo, šalje se kupovnica za mamografsko snimanje, anketni upitnik koji treba ispuniti i odgovarajuća edukativna brošura.
U vezi s provedbom Programa u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", otvorena je linija besplatnog telefona 0800 200 166.
Za sve dodatne informacije moguće je nazvati i na brojeve telefona 01 46 96 309 i 01 46 96 103 ili elektroničkom poštom na adresu [email protected].
Nalaz se očitava u roku do četiri tjedna i dostavlja na kućnu adresu zajedno s mamografskim slikama i uputama za daljnje postupanje koje su navedene na nalazu. Ako je potrebna daljnja obrada, provodi se u suradnji s odabranim liječnikom obiteljske medicine i upućivanjem u centre za dijagnostiku i terapiju.
Mamografske jedinice u gradu Zagrebu:
Bolnice
- KB Merkur (Zajčeva 19)
- KB Sestre milosrdnice (Vinogradska cesta 29)
- Klinika za tumore (Ilica 197)
- KB Dubrava (Avenija Gojka Šuška 6)
- KBC Rebro (Kišpatićeva 12)
Domovi zdravlja
- DZ Istok (Grižanska 4)
- DZ Istok (Švarcova 20)
- DZ Istok (Ninska 10)
- DZ Centar (Avenija V. Holjevca 22)
- DZ Centar (Runjaninova 4)
- DZ Centar (Kruge 44)
- DZ Centar (Laginjina 16)
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
- (jedan mobilni mamograf i jedan stacionarni mamografski uređaj)