Rak vrata maternice je zloćudna bolest koja nastaje zbog nekontroliranog rasta stanica koje oblažu vrat maternice. Humani papiloma virus (HPV) uzrokuje 99% slučajeva raka vrata maternice. Postoji više od 100 vrsta HPV-a.
HPV niskog rizika uzrokuje genitalne bradavice i blaže promjene stanica vrata maternice. HPV visokog rizika uzrokuje teže premaligne i maligne promjene vrata maternice. HPV 16 i HPV 18 su najinvazivnija vrsta te uzrokuju oko 70% slučajeva raka vrata maternice. Virus se prenosi kožnim kontaktom u području genitalija te će više od 50% osoba tijekom života biti zaraženo HPV-om. Zaraza virusom uglavnom ne izaziva simptome pa većina nosilaca virusa niti ne zna da je zaražena. Infekcija virusom može godinama biti u stanju mirovanja te se nakon nekoliko godina aktivirati i postepeno uzrokovati promjene na sluznici maternice. Kod većine osoba infekcija će proći spontano zahvaljujući djelovanju imunološkog sustava. Ipak, kod malog broja žena, infekcija će uzrokovati premaligne promjene ili rak.
Čimbenici rizika za razvoj bolesti su:
- rani početak spolnog života
- često mijenjanje spolnih partnera
- pušenje
- oslabljen imunološki sustav
- koinfekcija genitalnim herpesom i klamidijom.
Epidemološki podaci za rak vrata maternice
U Hrvatskoj je 2019. godine dijagnosticirano 268 slučajeva raka vrata maternice. Trećina novooboljelih žena bila je mlađa od 50 godina. U 2020.-oj godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj je umrlo 126 žena, od kojih je 37% bilo mlađe od 60 godina. Hrvatska ima 63,2 %-tnu stopu petogodišnjeg preživljenja za žene kojima je dijagnoza raka vrata maternice postavljena između 2010. i 2014. godine.
Misli na svoje zdravlje - kako prevenirati rak vrata maternice
Najsigurniji način za sprječavanje HPV infekcije je suzdržavanje od spolnih odnosa, ali to nije moguće kod seksualno aktivnog stanovništva. Osobama se savjetuje da ne stupaju u spolne odnose u ranoj životnoj dobi te da izbjegavaju seksualno promiskuitetne partnere i često mijenjanje partnera. Spolno aktivnim osobama savjetuje se uporaba prezervativa tijekom spolnih odnosa. Prezervativi smanjuju mogućnost HPV infekcije, razvoja genitalnih bradavica i raka vrata maternice. Ipak, prezervativi ne predstavljaju 100%-tnu zaštitu jer virus može zaraziti područje koje nije zaštićeno prezervativom.
U Hrvatskoj su registrirana 3 cjepiva protiv infekcije HPV-om:
- dvovalentno (Cervarix)
- četverovalentno (Silgard/Gardasil)
- devetovalentno (Gardasil 9).
Sva 3 cjepiva štite od infekcije tipovima 16 i 18. Četverovalentno cjepivo sadrži još tipove 6 i 11 koji su uzročnici oko 90% genitalnih bradavica. Devetvalentno cjepivo uz navedene tipove sadrži još i 31, 33, 45, 52, 58 tipove koji imaju kancerogeni potencijal.
Cijepljenje se preporučuje prije izlaganja infekciji HPV-om, to jest prije prvog spolnog odnosa. Iako je preporuka cijepiti se prije početka spolnih aktivnosti, cijepljenje se preporučuje i onima koji su spolno aktivni. U slučaju da su zaraženi HPV-om, vjerojatno nisu zaraženi svim tipovima HPV-a protiv kojih se cijepi. Cijeljenje protiv HPV infekcije je besplatno i neobavezno za sve učenike i učenice osmog razreda osnovne škole te ovisno o raspoloživosti cjepiva za sve osobe do 25 godina. Za dodatne informacije o cijepljenju, zainteresirane osobe se mogu javiti zavodu za javno zdravstvo. Cjepivo ne uklanja rizik (smanjuje ga) pa preporuke o preventivnim ginekološkim pregledima jednako vrijede za cijepljene i necijepljene osobe.
PAPA test je brza, jednostavna,neinvazivna probirna pretraga kojom se uzima obris rodnice i vrata maternice. Test je najbolje provesti između 10-og i 20-og dana menstrualnog ciklusa, a nikako za vrijeme krvarenja. 3 dana prije odlaska na testiranje ne bi trebalo koristiti vaginalne lijekove, kreme ili kupke. Seksualne odnose trebalo bi izbjegavati 2 dana prije testa. Osnova probira je pronaći promijenjene stanice vrata maternice u ranom stadiju.
- Normalan nalaz znači da nisu pronađene promijenjene stanice u obrisu.
- Abnormalan nalaz upućuje na promijenjene stanice vrata maternice.
Prisutnost promijenjenih stanica ne mora značiti da pacijentica ima rak vrata maternice. Većina žena čiji je nalaz PAPA testa abnormalan neće trebati liječenje, no manji broj njih trebat će daljnju obradu i potrebno liječenje. Točnost PAPA testa iznosi 75-80%, ali u kombinaciji s drugim metodama (kolposkopija-promatranje vrata maternice pomoću posebno dizajniranog pokretnog mikroskopa) točnost testa raste na 95%.
Broj oboljelih se u Hrvatskoj svake godine smanjuje, ali još uvijek bilježimo veliki broj novooboljelih pacijentica. Svaka žena bi trebala pronaći vremena za redovite ginekološke preglede. Provođenjem PAPA testa smanjuje se rizik umiranja od raka vrata maternice za 90%.
Ana Blažević, mag.pharm.